آخرین خبرها

به بهانه سالروز تولد پدر خوشنویسی گیلان

به بهانه سالروز تولد پدر خوشنویسی گیلان

پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل

استاد محمد ملک مطیعی
(فریدالکتاب)

در بیست یکم از فصل اول زمستان سال ١٣١٣ شهرساحلی بندرانزلی شاهد تولد نوزادی بود که, عظمت غرورآفرین دریا, زیبایی بی بدیل ساحل, و مرداب مملواز رمز و راز خلقت هستی, مناظر سرسبز و جنگل ها و شالیزارهای معطر به بوی برنج و در خطه گیلان و تابلوی بی نظیر خالق هستی در ترسیم طبیعت وصف ناپذیر گیلان, چنان تاثیری ژرف در ضمیر و اندیشه اونهاد که غرق در خلقت هستی و هنر آفرینش گردید.
او آگاهانه با نشات از ذات لایزال الهی پای در هنر نهاد و در کودکی نقاشی طبیعت را چنان در صفحه کاغذ به تصویر میکشید که تحسین همگان را برمی انگیخت و هنرمندانه, هنر خالق هستی را با رنگهای دلنواز با طبیعت در هم می آمیخت که گویی خالق یکتا فنون هنر نقاشی را در سرشت او نهادینه کرده است.

در کلاس معرفت الهی, مجذوب هنرنمایی قلم نی آغشته به مرکب, در صفحه کاغذ و رقص عارفانه و اعجاب برانگیز قلم خوشنویسی با دست توانمندو هنرمندانه خالق هستی گردید و به هنر خوشنویسی از عنفوان کودکی علاقمند شد و در تلاش مضاعف خود, در این رشته گوی سبقت را از دیگران ربود و به تشخیص استاد و مرشد خود استاد سید حسین میرخانی و استاد سیدحسن میرخانی(ره) به درجه استادی نایل گردید و ملقب به فریدالکتاب شد .
استاد محمدملک مطیعی برادر بزرگ هنرمند فقید سینما و تلویزیون و تاتر کشور, زنده یاد کیومرث ملک مطیعی بوده, که او هم پای به مکتب هنر باز نمود و ستاره ای در تاریخ هنر بازیگری شد.


استاد محمدملک مطیعی بنیانگذار و رییس انجمن خوشنویسان گیلان بود و در این رسالت هنرجویان فراوانی را به عرصه اساتید گیلان سوق داد, او در شعر از سبک, حافظ و سعدی و خیام بهره برد و در محافل ادبی نام آشنا بود. او هنر مینیاتور را از استاد خود, استاد حسین بهزاد پدر مینیاتور معاصر آموخت, رقص قلم بر کاغذ ترکیب وصف ناپذیری را بوجود آورد و خلاق ترکیب های بی بدیل خوشنویسی در خطوط نستعلیق, شکسته, شکسته نستعلیق بوده که از لسان استاد شعری بعد از وفات بدست آمد بدین مضمون که؛
من آن کلکم که گر جسمم نهان در خاک میگردد
ز خاک فریاد برخیزد,”فرید” در اوج ترکیب است.
استاد محمد ملک مطیعی ملقب به فرید الکتاب و پدر خوشنویسی گیلان, بعد از ٨٠ سال دوران حیات خود با در بامداد هشتم خرداد ١٣٩٣ به خالق یکتای هنر و زیبایی پیوست و در زادگاهش بندر انزلی در جوار مادر مرحوم و گرامی خود آرام گرفت و جاودانی شد.
استاد محمدملک مطیعی و کیومرث ملک مطیعی, در حافظه تاریخی هنرو هنرمندان گیلان زمین و ایران ماندگار شدند و امروز تاریخ هنر گیلان به این دو برادر هنرمند گیلانی فاخرانه می بالند ,

یاد و خاطرشان گرامی, روحشان شاد. / اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل 

کانال تلگرام آرت گیل

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *