آخرین خبرها

تماشاخانه زنده یاد اکبر رادی در رشت افتتاح می شود

تماشاخانه زنده یاد اکبر رادی در رشت افتتاح می شود

پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل : مرتضی عاطفی گفت: این تماشاخانه به پاس تلاش های زنده یاد اکبر رادی که تاثیر بی مانندی در اعتلای تئاتر معاصر داشته ، در شهر زادگاهش افتتاح می شود.
وی یادآور شد: در اردیبهشت ماه امسال، در مراسم نکوداشت زنده یاد رادی که با نصب سردیس او در سبزه میدان رشت همراه بود، وعده ایجاد تماشاخانه ای با نام استاد نمایشنامه نویس اهل رشت به شهروندان داده شد.
مدیر شهرداری منطقه دو رشت افزود: فضای این تماشاخانه شامل بلک باکس به متراژ ۶۰ متر و ظرفیت ۵۰ نفر و نیز فضاهای جانبی مانند اتاق فرمان، اتاق گریم، اتاق تمرین و کافی شاپ است.
وی تاکید کرد: افتتاح تماشاخانه استاد رادی گامی برای توسعه زیرساخت های فرهنگی در شهر و همینطور پاسداشت تلاش های موثر زنده یاد رادی در تئاتر است.
زنده یاد اکبر رادی در دهم مهرماه سال ۱۳۱۸ در شهر رشت به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۶ دیده از جهان بست، او از مفاخر ماندگار گیلان و از برجسته ترین و تاثیرگذارترین نمایش نامه نویسان ایران است که در شکل گیری تئاتر متفکرانه و هویت مند، پیشگام بود.
از جمله آثار رادی می توان به نمایش نامه های ملودی شهر بارانی، آهنگ های شکلاتی، هاملت با سالاد فصل، شب روی سنگفرش خیس، لبخند باشکوه آقای گیل، ارثیه ایرانی، روزنه آبی، افول، پشت شیشه ها، صیادان، مرگ در پاییز (شامل سه تک پرده: محاق، مسافران، مرگ در پاییز)، آهسته با گل سرخ، در مه بخوان، پلکان، منجی در صبح نمناک، آمیز قلمدون، تانگوی تخم مرغ داغ اشاره کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *