پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 18 June , 2019
امروز : سه شنبه, ۲۸ خرداد , ۱۳۹۸ - 15 شوال 1440
شناسه خبر : 7856
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳ |

توانمندانی متفاوت در کنسرت‌های گیلان

به گزارش هنر گیل به نقل روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان به نقل از ایرنا، اگرچه کوتاه زمانیست که سلبریتی‌هایی چون مهتاب کرامتی در کنار کودکان سندروم داون قرار می‌گیرد و سخن از توانمندان متفاوت می‌گوید؛ همایون شجریان در کنار تکتم خواننده گروه سرود آوای همدم از موسسه خیریه‌ای به همین نام بر صحنه اجرا قرار می‌گیرد و فضا را به ریتم و نای ‘چرا رفتی’ اش شوری نو می‌بخشد؛ در سال ٩٣ ‘رها بدرطالعی’ کودکی از جامعه سندروم داون با آفرینش نقش در فیلم ‘سرزمین رها’ ساخته فرهاد مهرانفر یکی از کارگردانان مطرح کشور از گیلان، موفق به اخذ دیپلم افتخار در جشنواره بین‌المللی فیلمهای کودک و نوجوان می‌شود.

گاه در فعالیتهای اجرایی بایستی به نقطه‌ای رسید که از حرف فراتر رفته و یادمان باشد کارهای مفیدتری هم می‌توان انجام داد؛ امروز چنین شد و بار دیگر گیلان در میان استانهای سیاست‌گذاری سندروم داون ایران پیشقدم می‌شود و بر اساس تفاهمنامه‌ای، حضور این توانمندان متفاوت در کنسرتها و برنامه‌های فرهنگی هنری استان را آغاز کرده است.

افراد مبتلا به سندرم داون، توان ذهنی پایین‌تر از حد میانگین دارند و به‌طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند و تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون یا دان دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند؛ اگر چه ناخوش احوالی هر چند کوچک برای فرزند، خانواده را به غمی عظیم دچار می‌کند اما به حتم دشوارتر خواهد بود آن‌گاه که جامعه با نگاهی ناآگاه این کودکان را به اسامی ناخوش چون منگل خطاب می‌کند و این در حالی است که با پذیرش تفاوت آدمها، این کودکان سرشار از ظرفیت و توانایی هستند.

مرتضی پیله‌ور جاوید خود پدر فرزندی ١٩ ساله از جامعه سندروم داون است که در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: با تولد فرزندم جهان پیش چشمم تیره شد و این تیرگی در سالهای نخست تولدش مانع از دل دادن به تربیت و پرورش صحیح فرزندم شد؛ اما با خود گفتم هر کسی دوست دارد خودش را در دوره خودش تجربه کند و خودش را در آینه زمانش بیابد بنابراین فردا متعلق به من است و پرورش فرزندم را آغاز کرده و با خانواده‌های دیگری که فرزندانشان بدین سندروم مبتلا بودند، ارتباط برقرار کردم.

وی که مدیرعامل کانون حمایت از فرزندان سندروم داون گیلان است، ادامه می‌دهد: اگر این ناآگاهی ادامه می‌یافت فرزندانمان در کنج پستوها بی‌پرورش نهان می‌ماندند؛ اما امروز به قوت آگاهی دانایان و مسئولانی چنین، این فرزندان به توانمندی‌های کشوری و حضور اجتماعی دست یافته‌اند.

پیله‌ور جاوید می‌افزاید: این کانون در چهار حوزه توانبخشی، فرهنگ و هنر، ورزش و ارتباط اجتماعی برای فرزندان سندروم داون کار می‌کند اما تا مادامی که نگاه جامعه به آنان نگاهی متفاوت و آلوده به ترحم و تحقیر باشد و توان این کودکان در این حوزه‌ها دیده نشود، عملاً ثمره این فعالیتها هیچ خواهد شد.

وی ضمن قدردانی از همراهی و تعامل مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در تدوین تفاهمنامه‌ای برای اختصاص سهمیه‌ای ویژه برای حضور این فرزندان در کنسرتها و برنامه‌های فرهنگی و هنری، گفت: بارزترین هدف این حضور در کنسرتها دیده شدن با نگاه مثبت در اجتماع است.

وی ادامه داد: حضور فرزندان سندروم داون در کنسرتها و ارائه توانمندی‌های‌شان لذت و موهبت دیده شدن و تشویق شدن را به آنان هدیه می‌بخشد.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در این ارتباط، حضور کودکان دارای بیماری‌های خاص، کودکان کار و سندروم داون در کنسرتهای موسیقی استان را تأیید و بیان کرد: هنر، مفهوم انسانیت است.

سید امیر مصباح با اشاره به تنظیم پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای با کانون سندروم داون گیلان، گفت: قرار است بر اساس این تفاهم‌نامه، از این پس بچه‌های سندروم داون در کنسرتهای موسیقی استان حضور داشته باشند و در پاسخ به اینکه آیا هنر باید اجتماعی باشد می‌گویم، باید ‘باید’ را کنار گذاشت، هنر خود به خود این طور است.

وی با بیان اینکه کودکان کار و کودکان دارای بیماری‌های خاص نیز در این برنامه‌ها حضور خواهند یافت، اظهار داشت: با توجه به شرایط سخت زندگی کودکان کار و همچنین کودکان دارای بیماری‌های خاص، تلاش شده تا با اجرای این طرح برای ساعتی آنان را از فضای سخت زندگیشان جدا کنیم.

مصباح با اشاره به افزایش قیمت بلیت کنسرتهای پاپ و سنتی، گفت: معاونت امور هنری و سینمایی اداره‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در راستای ایجاد نشاط اجتماعی و بهره‌مندی همه شهروندان از این فضا، اقدام به اختصاص دو ردیف در هر کنسرت موسیقی به افراد با بضاعت مالی محدود کرده است.

وی افزود: بعد از برگزاری جلسه با مؤسسات برگزارکننده کنسرتهای موسیقی پاپ و سنتی در استان گیلان، از این مؤسسات خواسته شده که بلیت دو ردیف از هر کنسرت خود را با قیمتهای نازل در نظر بگیرند تا افراد دارای بضاعت مالی محدود نیز بتوانند از این برنامه‌ها بهره‌مند شوند و باید به خاطر سپرد که هیچ کجا و هیچ زمان ایجاد ضربان زندگی در جامعه بی‌پاسخ نخواهد ماند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تأکید کرد: رویه دیگر هنر، اعتلای فرهنگ است و بینش هنرمند آگاهی عمیق می‌طلبد تا بتواند مشارکت در این بلندپایگی ایجاد و بذرهای فرهنگ و هنر را به خرمن تبدیل کند.

رضا علیزاده، جامعه‌شناس و عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان درباره موضوع یادشده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می‌گوید: حضور کودکان کار، سندروم داون و بیماری‌های خاص در کنسرتها و برنامه‌های اجتماعی به نوعی ترغیب، انگیزه و درمان است.

وی معتقد است: حضور این کودکان در اجتماع هم جنبه ساختاری و هم اجتماعی داشته و مکمل یکدیگر محسوب می‌شوند.

علیزاده ادامه می‌دهد: حضور کودکان از جوامع یادشده در برنامه‌های فرهنگی – هنری موجب ترغیب به اندیشه و از طرفی اصلاح نگاه جامعه و تغییر فرهنگ ترحم می‌شود.

این استاد دانشگاه می‌افزاید: بحث توانمدسازی و مددکاری زمانی موفق است که موازی‌کاری انجام نشود و همه ظرفیتها کنار یکدیگر قرار گیرند.

می‌گویند نمی‌توان برگشت و آغاز خوبی داشت اما می‌توان شروع کرد و پایان خوبی داشت؛ چندین سال است که تکرار پر بسامد شعر، موسیقی و تئاتر در گیلان به‌گونه‌ای است که وقت برای فرهنگ دوستان در هر ذائقه فرهنگی و هنری به سکوت نمی‌گذرد و امروز پس از بال به بال دادن سلبریتی‌ها به کودکان سندروم داون، کودکان کار، بیماری‌های خاص و… این پیام با محبت و گرمی پذیرش شد و شرایط حضور توانمندان متفاوت در کنسرتهای گیلان، فضایی نو از شوق و امید در محفلهای هنری خلق کرده است.

فعالیت‌هایی چنین نه تنها در عرصه فرهنگ و هنر بلکه در همه عرصه‌های اجتماعی این سرزمین بیش باد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.