پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Monday, 20 May , 2019
امروز : دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۸ - 16 رمضان 1440
شناسه خبر : 4655
  پرینتخانه » اخبار, تئاتر تاریخ انتشار : ۰۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳ |

محمود فرضی نژاد نماینده دفتر تئاتر خیابانی گیلان برنامه های جدید این دفتر را اعلام کرد

محمود فرضی نژاد نماینده دفتر تئاتر خیابانی گیلان برنامه های جدید این دفتر را اعلام کرد
پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل : در برگزاری اولین کارگاه آموزشی و اولین گام را در بحث آموزشی برداشتیم، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت آقای حسن پور و همینطور مهربان احمدی نیا که در مکان و زمان برگزاری همکاری لازم را با ما داشتند .اولین کارگاه آموزشی در رشت سالن رحمدل از تاریخ ۲ و ۳ اذرماه با حضور مهربان علی ظفر قهرمانی نژاد برگزار می شود .
به گزارش هنر گیلان رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان طی حکمی محمود فرضی نژاد را به‌عنوان نماینده دفتر تئاتر خیابانی استان گیلان انتخاب کرد. وی که از هنرمندان باسابقه و خوشنام عرصه تئاتر خیابانی است در گفتگویی برنامه های این دفتر را تشریح کرد و گفت: دوستان لطف کردند و بنده را بعنوان مسئول دفتر تئاتر خیابانی گیلان معرفی کردند، به همین منظور با اساتید تئاتر که می توانند به تئاتر خیابانی کمک کنند وارد مذاکره شدم و یک سری برنامه هایی را پیشنهاد کردیم که در ۱۴ بند نوشته و مهیا شده است.
وی افزود: گام اول برای اینکه پایه و اساس تئاتر خیابانی را محکمتر نماییم با افرادی که تجربه و دانش  کافی دارند و در این زمینه تالیف ، تحقیق و پژوهش دارند مشورت نموده و  آنها را در بدنه  اصلی تئاتر خیابانی استان بکار گیریم . یکی از مشکلاتی که گریبانگیر تئاتر خیابانی است عدم منابع آموزشی کافی و عدم برگزاری وورک شاپ و کارگا های اموزشی است.
قصد داریم از چهره های برجسته تئاتر خیابانی کشور دعوت کنیم تا با برگزاری ورکشاپ های آموزشی منظم و فصل بندی شده بحث اموزشی را در تئاتر خیابانی استان  نهادینه نماییم. مورد بعد که خیلی اهمیت دارد عدم شناخت نهادها و ارگان ها از تئاتر محیطی و کاربردی است که برای شناسایی بیشتر در نظر داریم با دعوت از مدیران در  سمینارها یا همایش ها هم تسهیلات برای گروه های تئاتر خیابانی گرفته و هم اینکه وقتی چهره‌های ملی و بین‌المللی کشور در چنین همایشهایی حضور داشته باشند قطعا توجه نهادها را به خودشان جلب خواهند کرد. حداقل با برگزاری سمینارها و حضور مسئولین می تواند  اهمیت تئاتر کاربردی خیابانی را برای آنان روشن و  تشریح نمود. 
فرضی نژاد خاطر نشان کرد بیشترین تمرکز ما روی کاربردی کردن تئاتر خیابانی است و باید روی این مقوله خیلی کار کنیم. برای اینکه در زمینه های مختلف مسائل اجتماعی می تواند بسیار مثمر ثمر باشد .تقویم آموزشی در دست تهیه است با کمک اساتید فن  که در طول سال برنامه های منظمی در این خصوص داشته باشیم.  ارتباط مستقیم خودمان را با مدیران دستگاهها، موسسات، سرای سالمندان و… داشته باشیم ،چون اجرای تئاتر کاربری خیابانی تاثیرش چندین برابر از چاپ پوستر، بروشور و همایش هایی است که نهادها و ارگانها برای ان هزینه میکنند و خروجی مفید و پیامد های مطلوبی ندارند. شاید میلیاردها کتاب در زمینه آسیب های اجتماعی ،ناهنجاریها و راهکارها نوشته شده توی  انبارها در سیطره غبار خفته اند. اما با شناسایی گروه های متخصص تئاتر خیابانی در زمینه های مختلف میتوانند در متن اجتماع نفوذ و نتیجه درستی بگیرند.
فرضی نژاد ادامه داد: باید تلاش کنیم که مسئله غیررقابتی بودن تئاتر خیابانی را نهادینه کنیم. خوب است که در یکسری از جشنواره ها رقابت است و هیجان ایجاد  می شود و بخشی از دغدغه های مالی گروه ها را برطرف می نماید اما این هیجانی زودگذر است  و تعهد و تخخصص را فدای یک اجرای داوری نموده در پی کسب نتیجه اثرشان نیستند که چقدر توانسته تاثیر بگذارد و اثرش نتیجه بخش بوده یا نه؟ همین امر  موجب فرسایش کیفیت در تئاتر خیابانی شده است.
وی ادامه داد: درست است که جشنواره ها می توانند یک گردهمایی باشد برای تعامل و تبادل ، که آن هم در اواخر این سالها کمرنگ و بیشتر حس رقابت و کینه توزی و درگیری با نتیجه داوریها بیشتر نبوده و این همه تئاتر خیابانی این نمی تواند باشد.
نکته بسیار مهم  جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان که مهمترین رویداد تئاتر خیابانی در کشور محسوب میشود و در استان ما صورت می گیرد باید یک برنامه سالانه و مدون با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد لاهیجان انجمن هنرهای نمایشی و شهرداری لاهیجان تدوین نمود.باید از پیگیری های مجدانه نگار نادری و محمد علی صادق حسنی تشکر کرد برای اینکه در شهرداری با تغییر مدیریتها هماره موانع و مشکلاتی را برای انان در برگزاری جلسات راهکارها و برنامه ریزی ها  بوجود اورده و هر سال با تحمل رنجهای فراوان این جشنواره را برگزار میکنند.امیداوریم شهرداری فقط بعنوان تهیه کننده و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بعنوان برنانه ریز و کارگردان اصلی کار بتوانند بدون حواشی و دغدغه این جشنواره را هر سال به بهترین نحو برگزارنمایند.
از همه دوستان صاحب نظر خواهشمندم  که  اگر پیشنهاد و یا ایده دارند با ما در میان بگذارند برای پیشبرد و ارتقا تاتر خیابانی .امیدواریم بتوانیم با همراهی همه هنرمندان مسیر خوبی را در تئاتر خیابانی طی کنیم.واقعا این امر صورت نمیگیرد مگر با همکاری انجمن هنرهای نمایشی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی دفتر تاتر خیابانی بویژه بویژه دوستان تاتر خیابانی…
وی در پایان گفت جا دارد تشکر کنم از انجمن هنرهای نمایشی استان گیلان که تا امروز همکاری عالی داشتند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.