نشست خبری بهاره رهنما بازیگر نویسنده نمایش آرامش زن زیبایست که شوهر دارد در رشت+گزارش تصویری

 نشست خبری بهاره رهنما بازیگر نویسنده نمایش آرامش زن زیبایست که شوهر دارد در رشت+گزارش تصویری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل: نشست خبری بهاره رهنما بازیگر و نویسنده نمایش آرامش زن زیبایست که شوهر دارد در رشت+گزارش تصویری

این نمایش نوشته بهاره رهنما و فرناز تبریزی به کارگردانی امیر حسین آسانی به مدت سه شب در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی خاتم الانبیا به روی صحنه خواهد رفت.

امیر حسین آسانی، کارگردان این اثر درباره نمایش «آرامش، زن زیبایی ست که شوهر دارد» می گوید: کار در سال ۹۶ استارت خورده است و ده شب در تهران به روی صحنه رفته است. آسانی از استقبال راضی کننده این اثر در تهران می گوید و ابراز امیدواری می کند که شهر رشت هم به عنوان اولین شهر بعد از پایتخت که این نمایش را به روی صحنه می برد نیز با استقبال تماشاچی ها مواجه شود.

متن این نمایش اقتباسی از نمایشنامه ی «بر بلندای روز» اثر نمایشنامه نویس فرانسوی، انزو کرمن است.

بهاره رهنما، نویسنده و بازیگر این اثر می گوید: بعد از خواندن چند اثر از انزو کرمن، با توجه به فضای زنانه کارهایش تعجب کردم که او یک مرد است. رهنما فضای زنانه مد نظرش را از فضای ضد مرد تفکیک می کند و آن را به نوشتن از حال و هوا، تخیلات و آرزوهای یک زن معنا می کند.

رهنما ادامه می دهد که کارهای متعدد امیرحسین آسانی با محوریت پرداختن به زن و معضلات او در خارج از کشور به جهت توجه ویژه ای که به موضوع زنان و کودکان در دنیا وجود دارد دیده می شود.

آسانی فضاسازی بومی و ایرانی این اثر را به نویسندگان این نمایش پیشنهاد داده است. رهنما می گوید متنی که تبریزی نوشته بود را از اساس بازنویسی کرده است و آن را با توجه به شخصیت زن ایرانی و فضای جرم شناسی تنظیم کرده است.

نمایش «آرامش، زن زیبایی ست که شوهر دارد» روایت زنی است که دچار نوعی جنون شده است و همسر خود را به قتل می رساند. رهنما از کمکِ رشته ی تحصیلی اش «حقوق» به جلو رفتن متن هم می گوید.

او همچنین به بررسی شدن کار از منظر روانشناسی اشاره می کند و میگوید: در کارهایی که می نویسم جناح بندی زنانه یا مردانه پیش نمی آید. او به آسیب روانی کودک آزاری خصوصا در کودکان زیر ۶ سال که یکی از محورهای نمایش اوست هم اشاره می کند و ادامه می دهد که بازخوردهای حمایتی در این موضوع دیده شده است.

-تهییه گزارش:نیما زیرک جو

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *