پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Friday, 22 February , 2019
امروز : جمعه, ۳ اسفند , ۱۳۹۷ - 17 جماد ثاني 1440
شناسه خبر : 5608
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱ |

اهمیت تقویت زیر ساخت های حضور بانوان در عرصه های مدیریتی

پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل : از ویژگی های بارز و چشمگیر در دولت تدبیر و امید اهمیت افزایش مشارکت زنان در سطوح مختلف جامعه میباشد .مشارکت زنان یکی از مولفه های توسعه پایدار است . فراهم نمودن محیط های مناسب اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی موجب میشود تا افراد راغب شوند در توسعه مشارکت کرده و آن را حفظ نمایند . توزیع عادلانه از ویژگی توسعه است ؛ زنان و مردان .
در نظام پدر سالار که در آن مزایا و موقعیت ها اصلی جامعه در دست زنان نیست ،زنان ناخواسته در وضعیت فرو دست قرار میگیرند و بیش از هر گروه اجتماعی در معرض سرکوب استعدادها ، توانمندی ها و قابلیت ها یشان هستند
هم اکنون آمار حضور زنان در تحصیلات تکمیلی گوی سبقت را ربوده است . زنان در عرصه های مختلف نسبت به گذشته حضور پر رنگ و تاثیر گذاری تری داشته اند .اما مشارکت زنان در سطوح بالای اجتماعی ، اقتصادی و سیاسی وضعیت مطلوبی ندارد . تلاش دولت در انتصاب های مسکن گونه ؛از جانب اجتماع بانوان نگران کننده است .
جنسیت زدگی زاده رفتارهای اجتماعی ،موانع فرهنگی و باورهای غلط است . جنسیت زدگی در کنار سیاست های تمامیت خواه عده ای ؛ منتج به نادیده گرفتن توانایی زنان و بی عدالتی شده است . برای تحقق بخشیدن به سیاست های دولت تدبیر و امید در ارتقای جایگاه بانوان نیاز به تقویت زیر ساخت ها می باشد .
چه بسیارند دولت مردانی که هنوز درگیر افکار کلیشه ای بر جا مانده از فرهنگ غلط و نخ نمای “پنبه و آتش اند ” که دیر زمانی در کشورهای توسعه یافته کنار گذاشته شده است . هنوز در این دولت مدیران در شرایط بسیار نابرابر با امتیاز بالای شایستگی یک زن ،مرد را بر زن ترجیح می دهند این حجم محافظه کاری برخی از مسوولین زنان را نگران کرده است .
امروزه نگاه جهانی به سوی زنان معطوف است .زنان عنصر ضروری و تاثیر گذار در تربیت و ساختن یک جامعه اند . آنان بازیگران ، کنشگران و پدیده های تربیتی اجتماع هستند . تضاد موجود بین آنچه که دولت میخواهد و حاشیه نشین کردن زنان توسط برخی از مدیران ارشد نشان از آن دارد که باید در زیر ساخت حضور زنان تلاش های بیشتری صورت پذیرد .
نگاه تک بعدی به زنان صدای شان را خاموش میکند . زنان میخواهند خودشان باشند در حالیکه برخی از نیروهای قدرت و تصمیم گیرنده خلافش را رقم می زنند . راه گرفتن امتیاز برای بانوان پر از فراز و نشیب است . زن که باشی مدام در معرض قضاوت هستی ! زنان دیگر نمی توانند صدای درون خود را برای دستیابی به حقیقت خاموش کنند .
در جامعه جنسیت زده نابرابر ی جنسیتی بیداد میکند . از گزارش ۲۰۱۷ در خصوص شکاف جنسیتی ، از ۱۴۴ کشور ایران رتبه ۱۴۰ را دارد .عربستان ۱۳۸ و سوریه ، پاکستان و یمن به ترتیب آخرین ها هستند ( گزارش مدیر کل بین المللی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری )
تلاش و رویکرد دولت محترم در اشتغال پایدار زنان و ایجاد امنیت قابل تقدیر است.هنوز بعلت فضای حاکم ۷/۸۲ درصد مردان و ۳/۱۷ درصد زنان حقوق بگیر هستند. یعنی ۵ مرد حقوق بگیر به ازای هر زن ،که این آمار به نوعی نشان از نابرابری دارد. نگاه به زنان به عنوان فرد دوم و یا شهروند درجه ۲ و کاربرد های کلامی و کلیشه های جنسیتی بر جا مانده از فرهنگ ابتر ومتحجر که به صورت زبانی و رفتار ی در جامعه مشهود است نشان بارزتجاوز به حقوق شهروندی زنان در جامعه است . همین موانع باعث ایجاد ترس از حضور در اجتماع شده و زنان در کف هرم اجتماعی در جا میزنند .
در زیر ساخت ها نیاز است تا مدیران تصمیم گیرنده از سر ترس یا دستور العمل و آیین نامه وارد بازی انتخاب مدیران زن نشوند ،بلکه باور به برابری ، شایسته سالاری ، احترام به زن ، پرورش توانمندی ها را سرلوحه قرار دهند . برای حضور زنان نیاز به مردان قوی ا ست .زنان نیاز به ثبات سیاسی و آزادی بیان و حضور گسترده در رتبه های عالی تصمیمی گیری دارند .
حضور باتجربگان سیاسی ، تاثیر گذار و مدیران ارشد با ایدئولوژی باور پذیری بکار گیری زنان توانمند و شایسته در دولت تدبیر و امید جای بسی مسرت و خرسندیست . بسیار امیدوار یم شاهد رویدادهای خوبی برای بانوان در نیمه دوم فعالیت دولت باشیم .
در حوزه فرهنگ و هنر زنان شایسته ای تربیت شده اند .زنان فیلمساز ، داستان نویس ،نقاش ، بازیگر ، شاعر و ادیب که در عرصه جهانی میدرخشند . “ﺯﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻧﻨﺪ ﺑﺮﺍﯼ ﺟﻮﺍﻣﻊ ﻧﺎﺑﺮﺍﺑﺮ ﺧﻄﺮﻧﺎﮐﻨﺪ، ﭼﻮﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﻨﺪ ﺩﻧﯿﺎﯾﯽ ﺑﻬﺘﺮ ﺭﺍ ﺗﺼﻮﺭ کرده ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻪ ﻭﺟﻮﺩ ﺁﻭﺭﺩﻧﺶ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﮐﻨﻨﺪ.ﺯﻧﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﮐﺘﺎﺏ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻧﻨﺪ ﺑﻪ ﺧﻮﺩ ﻭ ﺗﻮﺍﻧﺎﯾﯽ ﻫﺎﯼ ﺧﻮﺩ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﺯﻥ ﺑﺎﻭﺭ ﺩﺍﺭﻧﺪ” گذشته نابرابر ، حال نابرابر و زنان در انتظار آینده برابر هستند .

به قلم : نگارنادری رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی لاهیجان

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.