پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 478
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی, مصاحبه اختصاصی, هنر گیلان

رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی رشت :طرح پایتخت کتاب جمهوری اسلامی ایران برای دومین سال توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

محمد حسن پور ،رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رشت در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل گفت :طرح پایتخت کتاب  جمهوری اسلامی ایران برای دومین سال توسط معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود.

شهر رشت سال گذشته در این طرح شرکت کرد و مستندات خود را برای جشنواره ارائه داد و به عنوان یکی از پایگاه های کتاب انتخاب شد.نیشابور در سال گذشته به عنوان پایتخت کتاب جمهوری اسلامی ایران معرفی شد.

حسن پور افزود :با توجه به اینکه انتخاب پایتخت هر سال اتفاق میفتد ما در تلاش هستیم که با گشترش امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در سطح استان و همکاری دستگاه های فرهنگی و اجرایی مستندات بیشتری را برای این طرح در نظر بگیریم.رای اینکه بتوانیم با شهرهای دیگر رقابت کنیم باید زیر ساخت های کتاب و کتابخانه را توسعه دهیم.مثل افزایش کتابخانه ها و قرائت خانه ها ،ایجاد  نمادهایی از کتاب وکتابخوانی در خیابان ها ،میادین و ساختمان های شهر،نصب مجسمه هایی از مشاهیر ،ایجاد ویترین های کتاب در سطح خیابان یا در اتوبوس ها و تاکسی ها .

همچنین برای هر یک از سازمان ها وظایف و شرایط خاصی مشخص شده است مثلا نحوه ی فعالیت سازمان تبلیغات برای تبلیغ کتاب در منابع و مساجد ،نحوه ی فعالیت دبیرخانه ی امور مساجد در کتابخانه های مساجد ،نحوه ی فعالیت کانون پرورشی کودک در کتابخانه های کودک ،نهاد کتابخانه ها در کتابخانه های عمومی در سطح شهر حتی  در دانشگاه ها نحوه ی فعالیت اساتید دانشگاه ها در کتاب خانه های دانشگاهی و اینکه  چه امکانات و سرویس هایی را باید به مردم ارائه دهند مشخص شده است.

حسن پور در ادامه افزود :شهر رشت  در مورد مسائل فرهنگی همیشه جزء اولین ها بوده و حتی از سوی یونسکو به عنوان پایتخت خوراک انتخاب شده است.از لحاظ سرانه سواد از میانگین کشوری بالاتر است ،به همین دلیل شرایط لازم برای قرار گرفتن در لیست پایتخت کتاب و انتخاب  این شهر به عنوان پایتخت کتاب وجود دارد.البته نیازمند عزم قوی مدیران فرهنگی شهرستان  است و اینکه این مسئله به عنوان اولویت کاری آنها قرار بگیرد و با ایجاد امکانات و تسهیلات به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شود.

حسن پور افزود:هدف رونق کتاب و کتاب خوانی و افزایش سرانه ی مطالعه ،توسعه ی فرهنگ کتاب مخصوصا برای والدین و خانواده ها است  و همه ی دستگاه های اجرایی میتوانند  همکاری داشته باشند،خانواده ها نقش مهمی دارند کتابخانه های خصوصی و خانگی خیلی نقش دارند و همچنین مفاخر استان. حداقل این پایتخت بهانه ای است که فرهنگ مطالعه در شهرستان و در خانواده ها افزایش یابد.

به گفته ی حسن پور ،یکی از راه های افزایش مستندات برای شرکت در این طرح ،بیان ایده  های جدید است.مثل ایده ی جام باشگاه های کتاب ،یا ایده هایی که باعث تشویق خانواده ها،مسئولین،سازمان ها،نهاد ها ،مدارس،دانشگاه ها به فرهنگ کتابخوانی شود.افرادی که ایده های جدیدی دارند می توانند با مراجعه به سایت اداره ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان رشت ،دستورالعمل و فرم های طراحی ایده خود را انتخاب کرده و ایده های برگزیده از طرف  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  مورد تقدیر قرار می گیرد.

در پایان حسن پور اشاره کرد که این ایده ها باعث افزایش مستندات شهر رشت در جهت  انتخاب به عنوان پایتخت کتاب می شود.

 

کانال تلگرام آرت گیل

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.