پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 29 September , 2020
امروز : سه شنبه, ۸ مهر , ۱۳۹۹ - 12 صفر 1442
شناسه خبر : 5083
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴ |

رشت در هنر تئاتر ریشه دار است/ خانه تئاتر در شهرستان ها ایجاد شود

مدیرعامل خانه تئاتر کشور، رشت را دارای سابقه دیرینه در تمام امور دانست و خاطرنشان کرد: استان گیلان و شهر رشت در هنر تئاتر ریشه دار است لذا این استان نمی تواند مسئولان غیر فرهنگی داشته باشند.

پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل : اصغر همت در جمع خبرنگاران، با اشاره به شکل گیری انجمن نمایش در دهه ۶۰، اظهار کرد: انجمن نمایش یک موسسه غیر دولتی است، اما بنا به سیاستگذاری دولت در دهه ۷۰، اهالی رشته های هنری دور هم جمع شدند و خانه سینما، خانه تئاتر، خانه معماری، خانه موسیقی و… را تشکیل دادند.

مدیرعامل خانه تئاتر کشور، با بیان اینکه هیئت مدیره این خانه ها مجمع عمومی خانه هنرمندان را تشکیل می دهند، تصریح کرد: امور اجرایی بر عهده مرکز هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و لذا احساس کردیم با تشکیل خانه تئاتر، وظایف انجمن نمایش باید به خانه تئاتر محول شود.

وی با اشاره اساسنامه ۱۴ بندی خانه تئاتر، افزود: خانه تئاتر به عنوان یک موسسه تک منظوره فرهنگی و هنری هنوز جدی ترین نهاد غیر دولتی در حوزه تئاتر است لذا متعلق به همه اهالی تئاتر است و چیزی از تئاتر نیست که در این ۱۴ بند نباشد.

بازیگر برجسته سینما و تئاتر، زمینهسازی و پشتیبانی از تولید مستمر نمایش در کشور، تاثیرگذاری در بهبود سیاست های تولید تئاتر و حمایت از تئاتر شهرستان و ارسال نشریات تخصصی به شهرستان ها و گسیل استادان و فن آوران به سرتاسر کشور جهت آموزش های دوره ای را از جمله بندهای اساسنامه خانه تئاتر دانست و متذکر شد: به دنبال ایجاد شعب خانه تئاتر در شهرستان ها هستیم.

همت با تاکید بر اینکه دولت وظیفه سیاستگذاری دارد و تمام امور باید به صنف تئاتر واگذار شود، گفت: اساسنامه خانه تئاتر به عنوان نهادی که به خواست دولت تشکیل شده است، باید عینیت پیدا کند.

وی خواستار تعامل تئاتر دولتی و غیر دولتی شد و عنوان کرد: خانه تئاتر متشکل از ۱۴ انجمن است که توسط اعضا تقویت می شوند و می تواند یک نهاد تاثیرگذار باشد.

مدیرعامل خانه تئاتر کشور، رشت را دارای سابقه دیرینه در تمام امور دانست و خاطرنشان کرد: استان گیلان و شهر رشت در هنر تئاتر ریشه دار است لذا این استان نمی تواند مسئولان غیر فرهنگی داشته باشند.

بازیگر سینما و تلویزیون، با بیان اینکه تمام اعضای انجمن نمایش می توانند عضو خانه تئاتر شوند، گفت: خانه تئاتر مهمتر از انجمن نمایش است، زیرا بعد از انجمن نمایش و بنا به احساس نیاز از سوی دولت تشکیل شده است.

وی با تاکید بر لزوم واگذاری امور به مردم، یادآور شد: امسال یک میلیارد تومان اعتبار به خانه تئاتر تخصیص یافته است. همچنین از ۱۵۸ میلیارد تومان اعتبار هنری، ۳ بند مربوط به مرکز هنرهای نمایشی و مابقی مربوط به اهالی تئاتر است.

همت، با بیان اینکه انجمن نمایش از یک نهاد غیر دولتی به یک نهاد صد درصد دولتی تبدیل شده است، اضافه کرد: خانه تئاتر به بیمه تکمیلی اعضا از طریق صندوق اعتباری هنر پرداخته است. اعضای این صندوق مدیران عامل انجمن های خانه تئاتر هستند.

مدیرعامل خانه تئاتر کشور، با ابراز تاسف از عدم مشورت با این خانه در پیشبرد امور تئاتر، یادآور شد: تئاتر خودکفا نداریم و تئاتر در دنیا بودجه دولتی دارد لذا نباید اظهارات غیر مسئولانه و بدون آگاهی نسبت به خانه تئاتر وجود داشته باشد.

وی رسیدگی به مسائل فرهنگی جامعه را جزو وظایف شهرداری ها دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز شهرداری ها به اهمیت موضوع پی برده اند و خانه تئاتر و شهرداری می تواند در راستای فرهنگ سازی تعامل خوبی با هم داشته باشند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.