پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Monday, 24 February , 2020
امروز : دوشنبه, ۵ اسفند , ۱۳۹۸ - 1 رجب 1441
شناسه خبر : 10588
  پرینتخانه » اخبار, تئاتر تاریخ انتشار : 30 مهر 1398 - 18:42 |

رضا بابک در جشنواره‌ تئاتر کودک و نوجوان تجلیل می‌شود

رضا بابک در جشنواره‌ تئاتر کودک و نوجوان تجلیل می‌شود

به گزارش هنرگیل، نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، امروز (سه‌شنبه ۳۰ مهر) در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

مجید قناد، دبیر هنری این رویداد تئاتری، مهدی قلعه، دبیر اجرایی و احمدرضا احسانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در این نشست حضور داشتند.

قناد در ابتدای این نشست خبری گفت: «جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بیست و شش ساله شده و از یک سالگی‌اش تا به حال زحمت بسیاری کشیده شده است که از مدیران و دبیرانش سپاسگزاریم. امیدواریم بتوانیم امسال نیز مانند سال‌های گذشته شاهد برپایی باشکوه این رویداد باشیم. به هنرمندان استان‌های خارج از تهران نیز تبریک می‌گویم که تعداد آثار پذیرفته‌شده‌شان در بخش‌های گوناگون افزایش یافته است و از شما بزرگواران متشکرم که با قلم‌تان همواره در کنارمان بوده‌اید و می‌خواهم بدانید بودن شماست که موجب بودن ماست. تنها نکته‌ای که می‌خواهم خاطرنشان کنم این است که هیچ کدام از کارهایی که تاکنون انجام شده، به آسانی نبوده است. شمارش معکوس رسیدن به روزهای برگزاری جشنواره نزدیک شده است و امیدوارم شاهد جشنواره‌ای در شان تئاتر کودک و نوجوان‌مان باشیم.»

احسانی نیز در ادامه بیان کرد: «امیدوارم بتوانیم با همکاری دوستان و همکاران‌مان در اداره‌کل هنرهای نمایشی، همکاران‌مان در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و شما دوستان خبرنگار شاهد برگزاری هر چه باشکوه‌تر بیست و ششمین دوره از جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان باشیم.»

افزایش ۲۰ درصدی متقاضیان حضور در جشنواره

در ادامه این نشست، مهدی قلعه ضمن ارائه گزارشی در خصوص آن‌چه تاکنون در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان گذشته است، گفت:‌ «بعد از این که فراخوان جشنواره در خرداد منتشر شد از ۳۱ استان شاهد دریافت آثار بودیم. در بخش کودک ۸۲ اثر، در بخش نوجوان ۵۲ اثر، در بخش خردسال ۴۸ اثر، در بخش خیابانی ۶۶ اثر، در بخش نمایشنامه‌نویسی ۵۵ اثر و در بخش بین‌الملل بالای ۱۰۰ اثر دریافت شد. در ادامه طبق آن‌چه از طریق اخبار منتشر شد در بخش خیابانی هشت کار، در بخش کودک هشت کار، در بخش نوجوان هفت کار و در بخش خردسال هشت کار برای اجرا در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پذیرفته شد. در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز اسامی هفت نامزد اعلام شد که سه برگزیده دارد و روز نخست جشنواره معرفی می‌شود. طبق آمار امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی میزان علاقه‌مندان به حضور در جشنواره بودیم. در بخش خیابانی و خردسال که خلاف بخش کودک و نوجوان، تولیدات تازه و نه نمایش‌هایی که پیشتر اجرای عمومی را از سر گذرانده‌اند حضور دارند، امسال مرحله دریافت طرح را حذف کردیم و مستقیما به کارهای تولیدشده که برای نخستین بار بود که دیده می‌شدند پرداختیم.»

تنوع جوایزی در جشنواره امسال 

قلعه در مورد جوایزی که از سوی مراکز مختلف، منهای جوایز جشنواره به شرکت‌کنندگان در این رویداد داده می‌شود، تصریح کرد: «فراخوان امسال با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» منتشر شد و در فراخوان ذکر کردیم سه اثر برگزیده در بخش کودک، نوجوان، خردسال و خیابانی که این شعار را در اثرشان در نظر گرفته باشند از سوی سازمان محیط زیست جوایزی کسب خواهند کرد. مرکز ملی اسیتج، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر نیز هر کدام چهار جایزه در چهار بخش ذکرشده به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و حوزه هنری همدان نیز یک جایزه از سوی خود خواهد داد و این جوایز منهای جوایز اصلی جشنواره است.»

او در ادامه با اشاره به حضور داورانی خارج از تهران در هیئت انتخاب و داوری بخش‌های گوناگون بیان کرد: «امسال برای اولین بار است که در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به دبیری جناب آقای قناد، در ترکیب هیئت انتخاب و داوری آثار از داورانی خارج از تهران دعوت شده است و این اتفاقی خوب است. در دوره‌های قبل در هر بخش عموما چهار داور از تهران و یک داور از همدان بودند و امسال داوران به صورت گسترده و از استان‌های دیگر نیز انتخاب شدند.»

ورکشاپ‌هایی برای همه و نه فقط شرکت‌کنندگان در جشنواره 

قلعه در ادامه گفت: «در بخش ورکشاپ پیش از جشنواره و در روزهای ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ آبان ورکشاپی از دانمارک و تهران برای کارگردانانی که کارشان در جشنواره حضور دارد و برای اولین بار بعضی از دوستانی که کاری ندارند برگزار خواهد شد. به عنوان مثال از استان سیستان و بلوچستان درخواست کرده‌ایم علی‌رغم این که کاری در جشنواره ندارند کسانی را برای حضور در این ورکشاپ معرفی کنند. در همدان شاهد برگزاری ورکشاپ‌هایی از الجزایر، استرالیا و ایتالیا خواهیم بود.»

مدیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان تصریح کرد: «کانون پرورش فکری دو تریلی سیار را در اختیار جشنواره گذاشته است و این دو تریلی از ۱۶ تا ۲۱ آبان در سراسر شهر همدان به اجرای نمایش خواهد پرداخت. همچنین با همکاری سازمان صداوسیمای همدان و شبکه چهار صداوسیما، برنامه زنده «مجله تئاتر» در طول جشنواره به صورت زنده از همدان پخش خواهد شد.»

جزئیاتی از بخش بین‌الملل

قلعه در مورد بخش بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: «در بخش بین‌الملل بیش از ۱۰۰ کار متقاضی حضور بوده‌اند که ۹ کار از هفت کشورِ اسپانیا، ایتالیا (سه کار)، آرژانتین، یونان، تاجیکستان، فرانسه و بلژیکحضور خواهند داشت. هر ساله در جشنواره از یک هنرمند پیشکسوت تقدیر می‌شود و امسال از رضا بابک تقدیر خواهد شد. ایشان در مورد تاریخ شفاهی تئاتر کودک و نوجوان منابعی غنی در اختیار داشتند که ماحصل آن در کتابی در جشنواره رونمایی می‌شود.»

او در مورد دیگر حامی جشنواره توضیح داد: «هلدینگ شوینده بهشهر کمک‌های بسیاری به جشنواره  کرده است و از حضورشان سپاسگزاریم. شهرداری و استانداری نیز همچون همیشه در کنار ما بوده‌اند.»

روشنک کریمی، مدیر روابط عمومی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان نیز تصریح کرد: «فعالیت سایت جشنواره، کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام آن از مرداد آغاز شده است و ویدئوهایی یک دقیقه‌ای نیز از فعالان عرصه تئاتر کودک و نوجوان منتشر کرده‌ایم. فراگیری تئاتر کودک و نوجوان در تمام ایران و ترغیب هنرمندان تمام ایران به شرکت در این رویداد از جمله اهداف ماست. نمایشگاه عکسی نیز از سی سال کارهای اختر تاجیک در زمینه عکس تئاتر کودک در همدان برگزار خواهد شد.»

رونمایی از پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با طراحی شهرام عظیمی روز هشتم آبان در استان همدان برگزار خواهد شد. بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان در همدان برگزار می‌شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.