پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 1813
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی

صداوسیما تا سال ۲۰۲۰ فرصت دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل :

یکی از معاونان رییس رسانه ملی گفت: سازمان صداوسیما تا سال ۲۰۲۰ باید گام‌ها و اقدامات بزرگی و اساسی را در حوزه رسانه که بخش عمده آن متوجه حوزه فنی، زیرساخت و توسعه سازمان است را به انجام برساند.

علی دارابی، معاون امور استان‌های صداوسیما از سخنرانان امروز بود، او در ابتدای سخنانش گفت: مولای متقیان علی (ع) فرصت­‌ها را مانند ابر تشبیه می­‌کنند که به سرعت از افق زندگی می­‌گذرد، هراکلیتوس فیلسوف یونانی عقیده داشت نمی­‌توان از یک رودخانه دو بار عبور کرد چرا که هر دو، در حال تغییر و عوض شدن هستند. نه رود ثابت است و نه شما. امروزه همراه شدن با تغییر و توانایی و تطابق با آن، از عوامل مهم در بقای سازمان­‌هاست. که برخی صاحب‌نظران از آن به اصل “سازش پذیری” یاد می­‌کنند.

مفهوم و پدیده تغییر اگر چه سابقه­‌ای به اندازه بشر دارد، اما در قرن حاضر، این روند بسیار شتاب یافته است و در این فضا رسانه با چالش­ پاسخ­‌دهی به شاخص­‌های سرعت، دقت و صحت به شیوه موثر برای کسب و نگهداری اعتبار خود است.

دارابی با بیان اینکه در چنین وضعیتی برخی صاحب‌نظران بر این باورند که چهار تحول اساسی در مشخصه‌های فضای رسانه‌ای رخ داده است، در ادامه به این چهار تحول اشاره کرد و گفت:  مرزهای سخت و دقیق به مرزهای نرم تبدیل شده است. رابطه یک به چند به رابطه چند به چند مبدل شده است. مفهوم «مخاطب/ دریافت‌کننده» به مفهوم «خلق‌کننده/ توزیع‌کننده» تغییر یافته است. وسایل ارتباط جمعی به وسایل ارتباطی متنوع تبدیل شده­‌اند. به عبارتی پارادیم فعلی کانال­‌ها، به واسطه انعطاف ایجاد شده در محیط انتخاب، به فضای چند بعدی تبدیل شده است.

او افزود: در سالیان اخیر، ورود سریع رسانه­‌های نوین و پذیرش مردم به سبب ویژگی­‌هایی نظیر چند رسانه­‌ای شدن، سیال و آنی بودن، شخصی، فرامکانی و فرازمانی بودن، مستقیم و تعاملی بودن، انطباق با شرایط جدید، مخاطراتی را به وجود آورده است. و با توجه به ظهور رقبای رسانه­‌ای قدرتمند چون ماهوارها، اینترنت، فضای مجازی و سرعت فراوان تغییرات فناوری، سازمان صدا و سیما را ملزم به بازشناسی روندهای درونی (محاطی) و بیرونی (محیطی) کرده است تا با بهره­ گیری از روش­‌های آینده­‌پژوهی، نقشه راه و ترسیم آینده را به درستی انجام دهد.

آنچه که باید مورد اهتمام و توجه ما سیاست­گذاران، برنامه­‌ریزان، مدیران و دست­‌اندرکاران در سازمان صداوسیما قرار گیرد آن است که بدانیم تحولات حوزه فناوری سبب ایجاد دنیای ارتباطی پیچیده­‌ای شده که به بازنگری مفهومی در بسیاری از حوزه­‌ها منجر شده است. تغییرات سریع فناوری در حوزه ارتباطات سبب شده است که بسیاری از اندیشمندان و نظریه­‌پردازان در حوزه­‌های گوناگون علم، به باز تدوین نظریه­‌های علوم انسانی بپردازند و با توجه به پرسش­‌ها و سوالات فراوان، نو و جدیدی که مطرح شده است خود را پاسخگو بدانند و بر این اساس حکومت­‌ها نیز رابطه میان رسانه و قدرت را پیش از گذشته مورد بررسی قرار داده­‌اند که برآیند همه اینها افزایش نقش رسانه در مهندسی قدرت در جوامع امروزی است.

دارابی گفت: با این تحولات همه‌جانبه اگر چه رسانه­‌ها در ساختار قدرت سیاسی از نفوذ و جایگاه بیشتری برخوردار شده­‌اند و یا در عرصه دیپلماسی رسانه­‌ای نقش بایسته­‌ای ایفا می­‌کنند اما در برابر چالش­‌های بزرگی نیز قرار دارند؛ گسترش اطلاعات از طریق فناوری­‌های نوین ارتباطات، خدماتی که نظام­‌های الکترونیک اطلاع­‌رسانی و در رأس آنها اینترنت می‌دهند، الزاماتی را به مباحث سیاسی تحمیل کرده­ است. دسترسی آزاد، هزینه­ کم، سرعت و گسترش اطلاعات، انعکاس رویدادها، تفسیرها و تبلیغات مفهوم حاکمیت دولت‌ها و مدیریت افکار عمومی را به چالش خواهد کشید.

معاون رییس صداوسیما چالش «همگرایی رسانه­‌ها­» که موضوع این اجلاس است را از همه مهتر خواند و گفت: بستر­های فنی ایجاد شده در دهه آینده سبب خواهد شد که تلویزیون رایگان که تاکنون مهم­ترین و به نوعی ارباب رسانه‌­ها بوده است از مقام اولی سقوط کند و بیشتر متکی بر برنامه­‌های مرتبط با رویدادهای زنده در سطح محلی، ملی و بین‌المللی باشد. در این شرایط، برنامه­‌های ضبطی دیجیتالی به شیوه­‌های غیر همزمان از گیرنده­‌های متنوعی در دسترس بینندگان قرار خواهد گرفت. این اتفاق به مدد افزایش کیفیت ضبط تصاویر دیجیتال، سطح دسترسی گسترده پهنای باند اینترنت، تصویرسازی سه‌بعدی، نمایشگرهای همه کاره­، گوشی­‌های هوشمند، ارزان شدن ذخیره­‌سازی انبوه داده­‌ها، گسترش امکانات دسترسی به شبکه­‌های مجازی فراهم خواهد آمد و نسل جدیدی از تولیدکنندگان عام و مخاطبان پیچیده را در مقابل ما قرار خواهد داد.

در کنار این تحولات نا پایان ماهواره­‌ها با امکان گسترده­‌ی پخش امواج، در توزیع برنامه­‌های صوتی و تصویری نقش بسزایی خواهند داشت که در جذب مخاطب نقش تعیین‌کننده­‌ای دارد. با این ملاحظات بر این باورم که سازمان صداوسیما تا سال ۲۰۲۰  باید گام­‌ها و اقدامات بزرگی و اساسی را در حوزه رسانه که بخش عمده آن متوجه شما همکاران، تلاشگران، مهندسان و معماران حوزه فنی، زیرساخت و توسعه سازمان است را به انجام برساند:

دارابی ایجاد شهر رسانه­‌ای، تصویب قانون جامع صدا و سیما، تعیین تکلیف درباره مالکیت معنوی و کپی­رایت، ایجاد قطب دینی و تولید انیمیشن، ماهواره مستقل رادیو  – تلویزیونی، دیجیتال سازی، کادرسازی و تربیت نیرو، آرایش رسانه­‌ای را از جمله این اقدامات بزرگ دانست.

او توضیح داد که در کتاب آینده­‌پژوهی انقلاب اسلامی بیم­‌ها و امیدها، به تفصیل درباره این گام­‌ها سخن­ گفته­‌ است که اتفاقاً مباحث مطروحه از سوی وی کاملاً مرتبط با موضوع اجلاس سیزدهم، همگرایی رسانه­‌ای و رسانه­‌ی ترکیبی است.

معاون امور استان‌های صداوسیما سپس توضیح داد: انتخاب این عنوان از سوی برگزارکنندگان نشان‌دهنده هوشمندی و فراست آنان است که نه تنها به اهمیت و تاثیر فضای مجازی به فضای پخش همگانی یا همان تاثیر Broad Ban (برود بند) بر Broas cast  (برودکست) است که درباره آینده DVB و پخش FM، AM و SW جایگاه محتوایی و مخاطب در فضای مجازی، فناوری­‌های نوین تولید محتوی در مقابل شیوه­‌های سنتی، تلفیق محتوا و ارزش افزوده، رسانه‌های تعاملی، مدیریت دارایی­‌ها در فضای مجازی (حق مالکیت معنوی) سرعت روزافزون رشد و نفوذ موبایل و فناوری­‌های موبایلی در جامعه، روش­‌های کسب و کار در فضای مجازی و بالاخره رسانه شخصی یا همگانی را دربرمی­گیرد.

او با تقدیر از برگزاری این اجلاس و آرزو برای تحقق اهداف مورد نظر آن، انتظارات خود را برشمرد که باید در دستور کار مشترک قرار گیرد و به عنوان اولویت­‌های حوزه فنی در مراکز استان­ها اقدام شود چنین برشمرد: تنوع و تکثر رسانه­‌ای چون رادیو شما، رادیو زیارت، رادیو جاده و …، ارتقاء فنی و تجهیزاتی رادیو نماها- در سراسر کشور، ایجاد زیرساخت­‌های لازم برای تبدیل SD به HD برای رادیو و تلویزیون استان­‌ها، تکمیل پوشش و سیگنال‌رسانی در سراسر کشور به گونه­‌ای که همه روستاها و شهرها صدا و تصویر ما را دریافت کنند.

دارابی سپس از مصوبه اخیر نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمک بایسته­‌ای که به بودجه سازمان داشته اند صمیمانه تقدیر و تشکر کرد.

نوسازی تجهیزات فنی و استودیوی مراکز، فراهم ساختن زیرساخت مناسب به گونه­‌ای که همه مردم ایران عزیز در اقصی نقاط کشور بتوانند با گیرنده­‌های دیجیتال همه شبکه­‌های استانی را دریافت کنند از دیگر ضرورت‌های فنی صداوسیما از نگاه معاون امور استان‌ها بود.

او دریافت شبکه­‌های استانی از طریق  گیرنده­‌های دیجیتال را اقدام و گامی بزرگ برای تنوع، تکثر و تعدد رسانه و هویت‌بخشی به مولفه­‌های وحدت ملی در کشور دانست.

دبیر سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه:
شرکت‌های داخلی بخش عمده‌ای از نیازهای صداوسیما را تامین می‌کنند

دبیر سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه در مراسم افتتاح رسمی این اجلاس از تامین بخش عمده‌ای از نیازهای سخت‌افزاری و نرم افزاری صداوسیما توسط شرکت‌های داخلی خبر داد.

محمد فهمی حشیانی، قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه و دبیر سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه نخستین سخنران مراسم افتتاح اجلاس بود که گزارشی از مراحل اجرایی این اجلاس را ارائه داد و گفت: کارهای اجرایی سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه از ابتدای امسال آغاز شده است.

وی با اشاره به شعار اجلاس که به همگرایی رسانه‌ای و رسانه‌های ترکیبی اشاره دارد، تاکید کرد: این کلید واژه‌ها اساس فعالیت رسانه‌های نوین را در دنیا تشکیل می‌دهد.

فهمی با بیان اینکه امروزه چیزی به نام رسانه‌های سنتی باقی نمانده است، تصریح کرد: اکنون رسانه‌ها در همزیستی مسالمت‌آمیزی با یکدیگر قرار دارند و از قابلیت‌های یکدیگر استفاده می‌کنند.

دبیر اجلاس درباره بخش‌های مختلف سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه، گفت: در این دوره ۲۲ نشست تخصصی و نزدیک به ۶۰ سخنرانی ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اجلاس در بخش داخلی میزبان مدیران رسانه، صنعتگران، شرکت‌های دانش بنیان و نهادهای مرتبط است، افزود: امسال مهمانان خارجی از اتحادیه رادیو تلویزیون‌های آسیایی ABU، تلویزیون ملی ژاپن NHK، مدیر سازمان DVB از کشور آلمان در این اجلاس حاضر هستند.

فهمی حشیانی در ادامه به برگزاری نمایشگاه صنعت رسانه پرداخت و گفت: این نمایشگاه به همت سازمان صداوسیما و با حضور نزدیک به ۷۰ شرکت فعال در حوزه فناوری رسانه برگزار می‌شود.

دبیر اجلاس فناوری رسانه تصریح کرد: شرکت‌های داخلی که در این نمایشگاه حضور دارند، بخش زیادی از نیازهای سازمان صداوسیما را در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تامین می‌کنند.

وی ابزار امیدواری کرد: در آینده با حمایت معاون توسعه و فناوری رسانه سازمان صداوسیما، نیازهای سازمان از طریق شرکت‌های داخلی برطرف شود.

فهمی حشیانی با اشاره به گنجانده شدن طرح‌های مراکز استان‌ها به اجلاس دوره سیزدهم، گفت: این بخش با استقبال مراکز استان‌ها و ارائه ۲۰۰ طرح به یکی از بخش‌های مهم سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه تبدیل شده است و با معرفی ۱۰ طرح برگزیده، فصل جدیدی در رابطه با اجلاس فناوری رسانه رقم خورده است.

دبیر اجلاس سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه، با بیان اینکه ارزیابی فنی واحدهای تخصصی در مراکز استان‌ها و معاونت‌های سازمان انجام شده است، تاکید کرد: این ارزیابی جامع‌الاطراف در مدت شش ماه در حوزه‌های تخصصی انجام شده، نتایج آن به مرحله نهایی رسیده و مراکز برتر در حوزه فنی معرفی شدند.

فهمی حشیانی افزود: نکته جالبی که در این ارزیابی‌ها مشخص شد، توزیع مراکز ممتاز در سراسر کشور و حضور مراکز نوپا و مراکزی که در مناطق محروم وجود دارند در میان مراکز ممتاز بود.

وی ابزار امیدواری کرد همکاران مرکز استان‌ها در بازگشت از سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه با خود مجموعه‌ای از دانش و اطلاعات درباره آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا و افق‌های پیش‌روی سازمان صدا و سیما را به همراه ببرند.

دبیر سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه در پایان با اشاره به اهمیت رسانه‌های نوین برای صداوسیما از مهمانان و حضار در اجلاس فناوری رسانه دعوت کرد تا از نمایشگاه اجلاس که توجه ویژه‌ای به رسانه‌های نوین دارد، بازدید کنند.

معاون توسعه و فناوری رسانه: صداوسیما بیکار نبوده است

دکتر رضا علیدادی، معاون توسعه و فناوری رسانه سخنران بعدی مراسم افتتاحیه اجلاس فناوری رسانه بود.

او در ابتدای صحبت‌هایش با اشاره به سیر شکل‌گیری رسانه‌های نوین در دنیا گفت: رسانه‌ها در طول تاریخ اهمیت بسزایی داشتند و روند رشد این رسانه‌ها ارتباط مستقیم با فناوری داشته است. رسانه‌های مکتوب یا رسانه‌های توده‌ای همچون کتاب و روزنامه‌ها در قرن چهارده، با ظهور و پیشرفت چاپ و نشر، مسیر نوینی را در رسانه به وجود آوردند. با آمدن ابزار تلویزیون در سال ۱۹۴۵، رسانه قدرت انتشار تصویر را به دست آورد.

وی ادامه داد: در طول تاریخ هر گاه جهش در تکنولوژی‌های ارتباطی را داشتیم، شاهد پیشرفت رسانه‌ای بودیم و نتیجه آن تاثیر بر تئوری‌های ارتباطات و جامعه شناسی بوده است. در سال‌های اخیر و در ادامه رشد تکنولوژی رسانه‌ای، مسیر همگرایی رسانه‌ای به شکل آرام در حال طی شدن است.

علیدادی با اشاره به رشد رسانه‌های فضای مجازی در دنیا گفت: امروز شاهد هستیم که امکان دسترسی و تولید تصاویر ویدئویی برای کاربران و مخاطبان فراهم شده است و به کمک ابزارهای نوین ارتباطی یک همگرایی بین بخش‌های تولید و انتشار شکل گرفته است.

وی ادامه داد: در فضای دگرگونی و تغییر به سمت همگرایی رسانه‌ای، سازمان صداوسیما بیکار نبوده است و تلاش دارد که هم از تکنولوژی‌های جدید استفاده کند و هم مخاطبان خود را حفظ کند. ورود رسانه‌های نوین به صداوسیما با برنامه‌ریزی دقیق در حال انجام است. توسعه سیستم دیجیتال و استفاده از خدمات ارزش افزوده مثل خدماتی چون رادیو نما، DVB و EPG در سیستم‌های دیجتال با همت جهادی در سازمان محقق شد.

علیدادی در مورد اجلاس سیزدهم فناوری رسانه گفت: هدف از برگزاری اجلاس سیزدهم این است که فضای همگرایی را در همه لایه‌های رسانه ملی اعم از لایه‌های تولید، پخش و دریافت ارتقاء دهیم. تلاش داریم مسیر تکنولوژی در لایه‌های تولید و پخش رسانه ملی، مسیری همگرا باشد.

رییس اجلاس سیزدهم فناوری رسانه با اشاره به اهداف این دوره از اجلاس گفت: در نمایشگاه فناوری رسانه در اجلاس، آخرین تکنولوژی‌های روز ارائه می‌شود. رصد فناوری‌های رسانه‌ای، اطلاع‌رسانی به ذی‌النفعان سازمان، ایجاد خلاقیت درون مجموعه فنی سازمان و مدیریت غیرمستقیم مجموعه‌های زیر ساختی فنی سازمان صداو سیما از جمله اهداف برگزاری اجلاس سیزدهم فناوری رسانه است و امیدواریم این اجلاس عاملی جهت پیشرفت رسانه ملی باشد.

معاون فضای مجازی رسانه ملی:

علاوه بر برودکست به برودبند هم توجه می‌کنیم

رضا قدیمی، معاون فضای مجازی رسانه ملی در سیزدهمین اجلاس فناوری رسانه از نهضت تولید محتوا خبر داد.

به گزارش ایسنا رضا قدیمی معاون فضای مجازی رسانه ملی، اجلاس سیزدهم فناوری رسانه را نماد توانایی فنی و علمی سازمان صداوسیما دانست و گفت: در این اچلاس با حضور متخصصین فنی تجربیات مفیدی تبادل می‌شود که گام‌های موثری برای توسعه فنی سازمان صداوسیما به شمار می‌آید.

وی با اشاره به آرایش جدید رسانه‌ها در دنیا، وظیفه رسانه ملی را مهم دانست و افزود: اکنون رسانه ملی علاوه بر حفظ و نگهداری برودکست و نیاز به پوشش سراسری، وظیفه جدیدی نیز بر عهده دارد که خوشبختانه بسیار موفق عمل کرده و توانسته گام‌های موثری بردارد.

قدیمی افزود: آنچه در این مسیر به ما کمک می‌کند توان و سواد فنی مهندسان سازمان و آشنایی آنها با فناوری‌های نوین بوده است.

معاون فضای مجازی با ابراز خرسندی از پیشرفت‌های رسانه ملی در دو سال اخیر در حوزه رسانه‌های نوین، توضیح داد: در آرایش رسانه‌ای جدید سازمان علاوه بر برودکست به برودبند نیز توجه خواهد کرد و بنا به رسالتی که سازمان بر دوش معاونت فضای مجازی گذاشته است، این حوزه امیدوار است که به درستی عمل کند.

وی در ادامه با تاکید بر دو وظیفه مهم فضای مجازی در حوزه برودبند، افزود: تاکید رسانه ملی بر حوزه IPTV و توجه به بازار محتوا به ایجاد بخشی با همین محور در سازمان منجر شده است و هم اکنون محتواهایی در مجموعه فضای مجازی داریم که به توسعه این فضا کمک خواهد کرد.

معاون فضای مجازی دومین وظیفه این معاونت را نهضت تولید محتوا دانست و گفت: در این حوزه فعالیت‌هایی انجام شده که به‌ زودی جشنواره‌هایی برای تولید محتوا بر پا خواهد شد.

در پایان قدیمی با اشاره به اهمیت رسانه‌های اجتماعی گفت: راه‌اندازی پیام‌رسان سروش یکی از مهمترین بخش‌های معاونت فضای مجازی است که هم اکنون با ۷۰۰ هزار عضو و ۱۰۰ هزار کاربر فعال در فضای شبکه‌های مجازی تبادل اطلاعات می‌کنند.

***

به گزارش ایسنا، در سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه که روزهای ۲۸ و ۲۹ دی ماه (سه شنبه و چهارشنبه) برگزار می‌شود، در قالب ۲۲ نشست علمی، ۵۷ سخنران در پنج محور تولید محتوا و خدمات ارزش افزوده، آینده پخش رسانه‌ای (برود کست)‌، خودکفایی و خوداتکایی و همچنین موضوعات زیرساختی و رسانه‌های فناوری‌های نوین، مطالب خود را ارائه خواهند کرد.

در حاشیه این اجلاس، ‌نمایشگاه صنعت رسانه با حضور ۷۰ شرکت داخلی و خارجی برگزار می‌شود. در بخش نمایشگاه شرکت‌هایی که با رسانه ملی همکاری می‌کنند و فناوری را عملیاتی و اجرایی می‌کنند، حضور دارند.
رونمایی از محصولاتی که در سال جدید تولید شده و رسانه ملی را به خودکفایی رسانده‌ است بخش دیگری از این نمایشگاه است.

در بخش بین‌الملل اجلاس، مهمانان خارجی از موسسات مختلف مدعوت شده‌اند، همچنین با توجه به اینکه اجلاس سالانه رادیو تلویزیون‌های آسیا – اقیانوسیه (ABU) جایزه بین‌المللی سالانه «Green Broadcast Engineering» را به سازمان صدا و سیما به عنوان سازمان برتر اتحادیه در اجرای طرح‌های فنی که منجر به کاهش مصرف انرژی و مهندسی سبز رسانه می‌شود، اختصاص داده بود از رییس فنی ای بی یو هم برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل آمده است.

یکی از مدیران ارشد سازمان استاندارد DVB – T و یکی از مدیران فنی NHK (تلویزیون ملی کره) و جمعی از استادان بین‌المللی نیز از مهمانان بخش بین‌الملل اجلاس سیزدهم هستند.

در بخش نوآوری که در شش محور رادیویی، تلویزیونی، فناوری اطلاعات، استودیوها، سیگنال‌رسانی، ارتباطات زمینی و ماهواره ارائه می‌شود، این نوآوری‌ها شامل ۲۰۰ طرح است که مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و در نشست‌های تخصصی، برگزیده‌ها انتخاب و معرفی می‌شوند.

شعار اجلاس سراسری فناوری رسانه، «همگرایی رسانه‌ای و رسانه‌های ترکیبی همگرا» است که در این شعار هم موضوع برودکست و هم برودبند درنظر گرفته شده است.

به نقل از ایسنا.

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.