پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 2866
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان: رشد ۵۵ درصدی تئاتر گیلان و ۸۰۴ نوبت موسیقی در دولت یازدهم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: رشد ۵۵ درصدی تئاتر استان و اجرای ۸۰۴ نوبت موسیقی اعم از سنتی و پاپ از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ ، از توفیقات دولت یازدهم در استان است.

فیروز فاضلی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید ۲ هزار و ۹۷۵ نوبت نمایش در استان اجرا شد، افزود: صحنه اجرای تئاتر در گیلان، نسبت به دولت دهم رشد ۵۵ درصدی را شاهد بوده است.
وی با اشاره به توجه ویژه دولت تدبیر و امید به مباحث فرهنگی و هنری اظهار کرد: از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ ، تعداد ۵۵۶ عنوان نمایش در استان گیلان تولید شده که این میزان، نسبت به ۴۳۱ نمایش تولید شده در چهار سال دولت دهم، از رشد ۲۹ درصدی برخوردار است.
به گفته فاضلی، تعداد دفعات اجرای نمایش ها از یک هزار و ۹۱۵ اجرا در چهار سال دولت دهم، به ۲ هزار و ۹۷۵ اجرا در این دوره رسیده که حاکی از رشد ۵۵ درصدی دفعات اجرای نمایش در استان است.

در زمان حاضر ۱۶ سالن اجرا با ظرفیت شش هزار و ۴۰۰ صندلی متعلق به اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در استان در حال فعالیت است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه گفت وگو با ایرنا بیان کرد: همچنین به دنبال پیگری راهبرد افزایش برگزاری کنسرت های موسیقی در دولت تدبیر و امید با هدف نشاط افزایی در جامعه، تعداد مخاطبان این هنر در استان سه و نیم برابر شده است.
فاضلی افزود: ۸۰۴ نوبت موسیقی از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۱۳۹۵ اعم از سنتی و پاپ در استان گیلان اجرا شده که این رقم نسبت به ۲۸۴ مورد چهار ساله دولت دهم، از رشد ۱۸۳ درصدی برخوردار است.
وی اظهار کرد: متعاقب این رشد، تعداد تماشاگران کنسرت ها نیز از ۱۲۶ هزار و ۴۹۰ نفر در چهار سال دولت دهم، به ۴۳۹ هزار و ۷۹۳ نفر در این دوره رسیده که این اعداد نیز حاکی از رشد ۲۴۷ درصدی تعداد تماشاگران کنسرت موسیقی در استان است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در بخش دیگری از سخنانش در ارتباط با موضوع دولت یازدهم – سخن اعداد گفت: همینطور حمایت های دولت یازدهم از فرهنگ ترویج قرآنی، موجب شد تا تعداد حافظان و قاریان ثبت شده استان در مدت فعالیت دولت تدبیر و امید به بیش از ۱۶ برابر افزایش یابد.

فاضلی افزود: تعداد حافظان و قاریان ثبت شده در گیلان تا پایان سال ۱۳۹۱ حدود ۴۰۰ نفر بود که این رقم در پایان سال ۱۳۹۵ ، به شش هزار و ۵۰۰ نفر افزایش یافت.
وی با اشاره به حمایت های دولت اظهار کرد: در بازه زمانی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ ، بیش از سه میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از موسسه های قرآنی گیلان پرداخت شده است.
فاضلی با یادآوری حمایت ۹۵۰ میلیون ریالی دولت دهم در این زمینه گفت: رقم یادشده نشان دهنده حمایت بیش از چهار برابری از موسسه های قرآنی استان در دولت تدبیر و امید است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین تا پایان سال ۱۳۹۱، تعداد ۴۰ موسسه قرآن و عترت تحت نظارت این اداره‌کل در استان وجود داشت که ۲۰ باب از آنها فعال بودند اما تعداد موسسه های قرآن و عترت دارای مجوز گیلان در پایان سال ۱۳۹۵ ، به ۵۶ موسسه رسید که در این میان، ۵۰ موسسه فعال هستند.
به گفته فاضلی، موضوع فوق نشانگر رشد ۱۵۰ درصدی تعداد موسسه های قرآن و عترت فعال استان در دولت تدبیر و امید است ضمن اینکه نگاه ویژه دولت یازدهم به مباحث فرهنگی و هنری، منجر به رشد ۵۱ درصدی نمایشگاه های تجسمی، عکس و خوشنویسی در گیلان شده است.

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.