پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 16 September , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۵ شهریور , ۱۴۰۰ - 9 صفر 1443
شناسه خبر : 6829
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, اختصاصی, گزارش ویژه, مصاحبه اختصاصی تاریخ انتشار : ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۵ |

مصاحبه اختصاصی آرت گیل با احمد سمیعی گیلانی؛ پدر علم ویراستاری نوین ایران

به گزارش آرت گیل: احمد سمیعی گیلانی، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی است که در مبحث نگارش و دستور زبان جزو صاحب نظران فن می باشد.
وی متولد ۱۱ بهمن سال۱۲۹۹ در تهران می باشد. استاد سمیعی در دورانی متولد شد که مادرش بدلیل حمله بلشویک ها مجبور به ترک رشت بود .
ایشان برای تحصیل در دوران ابتدایی و دبیرستان مجدد به رشت برگشت وتحصیلات خود را در رشت گذراند.
احمد سمیعی گیلانی از بزرگان نسلی است که، کلاس درس اساتیدی همچون علامه بدیع الزمان فروزانفر را درک کرده است . و جزو چهره های درخشان عرصه زبان فارسی به شمار می آید.
ایشان در مصاحبه با خبرنگار آرت گیل در پاسخ به سوالی که مدتی هست که زبان فارسی با زبان های بیگانه ادغام شده یاعناصری همچون عناصر عربی در آن دیده می شود.با این وجود آیا این می تواند برای زبان فارسی خطر ساز باشد ؟ و آیا راه حلی وجود دارد تا شکل بهتری به زبان فارسی داده شود؟
چنین گفت که این مساله و اتفاق، بسیار امری جنجالی است . گاها در دستور زبان فارسی عارضه ای پیدا می شود به نام سره گرایی که در هیچ زمان جای نیفتاده است. با توجه به اینکه طرفداران اندکی هم دارد اما جدی گرفته نمی شود. هر زبان می تواند با زبان های دیگر در تعامل باشد. زبان عربی بعد از اسلام زبان مشترک بسیاری از کشور های اسلامی شد. و حتی توانست بر بسیاری از زبان ها غالب شود. اما فقط زبان فارسی بود که دوام آورد و بلکه رشد هم کرد.
استاد احمد سمیعی در این خصوص گفت که زبان فارسی شامل دو عنصر است .عناصر دستوری و عناصر قاموسی. یک زبان وقتی منقرض می شود که که عناصر دستوری آن از بین رود نه عناصر قاموسی . واین طرز تفکر که با وجود زبان عربی ، زبان فارسی آسیب دیده ، واقعیت ندارد .
وی معتقد است که زبان عربی حتی باعث قوت بخشیدن به زبان فارسی نیز شده است. و حتی این واقعیت را می شود در اشعار و نوشته های کلیله و دمنه و مولانا مشاهده کرد که با همانندسازی کلمات عربی به فارسی، درک آثار بیشتر شده است.
استادسمیعی در خصوص دستگاهای واجی گفت که: هر زبان دستگاه های واجی خاص خود را دارد. ما ۶مصوت و ۲۳صامت داریم که در هیچ کدام از آن از تلفظ عربی استفاده نمی کنیم.
علاوه بر دستگاه های واجی ، الگو های هجایی نیز منحصر به هر زبان می باشد. هم چنین تکواژ ها، حرف ربط یا حرف اضافه نیز اختصاص به یک زبان دارد.
اما در عناصر قاموسی از زبان های دیگر همچون عربی ، ترکی، یا مغول یا یونان، تاثیر پذیرفتیم که باعث قوت بخشیدن به زبان فارسی می شود. عناصر قاموسی پایدار نیستند.
اشعار بسیار زیادی از شاعرانی همچون خیام، حافظ، یا حتی شاهنامه( که به مقدار اندک )وجود دارد که عناصر قاموسی عربی در آن مشهود است

خبرنگار آرت گیل:نقش گویش ها مثل گیلکی رو در زبان فارسی مثبت میبینید یا منفی؟

استاد احمد سمیعی:این یک واقعیتیست که به زبان های مشترک قوت می دهد.
عناصری در زبان گویشی وجود دارد که در زبان مشترک نیست. همانند نام حیوانات یا گیاهان یا حتی غذاها که محلی هستند .
گویش ها بیشتر کاربرد محاوره ای دارند و عناصر فرهنگی آن به راحتی در تصنیف ها و اشعار و ترانه ها می شود مشاهده کرد که هم باعث تاثیرگزاری بهتر بر مخاطب می شود و هم ترانه ها را زنده نگه می دارد
اما امروزه برخی از نویسندگان هم ،داستان های خود را با گویش های خاص می نویسند که این کار پسندیده نیست. چون یک نویسنده نیاز دارد که مخاطب عام داشته باشد تا نوشته هایش خوانده شود. اما اگر با گویش خاص بنویسد نمیتواند نظر عوام را جلب کند.
گویش ها هم چنین باعث تنوع بخشی در فرهنگ یک کشور نیز می شود. همانند کشور سوئیس که باوجود این که چهار زبان مختلف در آن وجود دارد اما مردم به یک زبان مشترک صحبت میکنند.
غالبا در اکثر کشورهای پیشرفته زبان انگلیسی را به عنوان زبان مشترک انتخاب کرده اند.
حتی اکثر نویسنده ها نیز به زبان انگلیسی می نویسند تا همگان بتوانند استفاده کنند.گویش ها با فرهنگ هر بوم رابطه ی مستقیم دارد.

ایشان در انتهای مصاحبه به این نکته اشاره کرد که در مورد زبان نباید تعصب بی خردانه داشت بلکه افراد باید دید و وسعت نظر خود را بیشتر کنند.

استاد احمد سمیعی گیلانی با چهره ای توام با مهربانی و لحنی آرام، پذیرای مصاحبه با خبرنگار آرت گیل شد .
برایشان عمری طولانی و سلامتی از خداوند متعال خواستاریم.

گزارشکر: عسل خان بیکی

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.