پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 9 August , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۴۰۱ - 12 محرم 1444
شناسه خبر : 13406
  پرینتخانه » اخبار

حضور ۲۱ ناشر گیلان در نمایشگاه مجازی کتاب تهران

ارت گیل نمایشگاه مجازی کتاب تهران

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، آغاز به‌کار نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران؛ امروز چهارشنبه یکم بهمن‌ماه ۱۳۹۹ در ردیف نخستین خبر‌های فرهنگی کشور قرار دارد. بعد از گذشت ۶ ماه از اعلام تصمیم شورای سیاست‌گذاری سی‌و‌سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، مبنی بر لغو این دوره از بزرگترین رویداد فرهنگی کشور که کرونا سبب‌ساز آن شد؛ نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران طی ۶ روز میزبان  ۱۷۳۲ ناشر داخلی از سراسر کشور است. این میزان مشارکت برای رقم زدن تجربه‌ای تازه‌ در حوزه بازار کتاب در مقایسه با سی‌و‌دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، آمار قابل‌ قبولی به‌نظر می‌‌رسد؛ به‌ویژه‌ اینکه نمایشگاه مجازی کتاب تهران، جایگزین دوره سی‌و‌سوم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیست.

هر چند این نمایشگاه عنوان بین‌‌المللی ندارد، اما زمینه مشارکت ۱۸۰ ناشر خارجی با ۱۰۰۰ عنوان کتاب لاتین و عربی نیز در آن فراهم شده است. قابلیت فضای مجازی، امکان افزایش تعداد عنوان کتاب از ۱۰۰ هزار عنوان بارگذاری شده تا سقف ۳۵۰ هزار عنوان را ایجاد کرده است. براساس آئین‌نامه، کتاب‌های منتشر شده از سال ۱۳۹۲ تاکنون از سوی ناشران شرکت‌کننده در نمایشگاه عرضه شده است.

در بخش داخلی، کتاب‌ها با ۲۰ درصد تخفیف و در بخش خارجی با ۵۰ تا ۷۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود. با پیش‌بینی ترافیک اینترنت ۵۰ درصدی، برای مخاطبان امکان خرید ۲۴ ساعته امکان‌‌‌پذیر شده‌ و جستجو کتاب‌ در سایت نمایشگاه، براساس نام ناشر و عنوان کتاب فراهم است.

در بخش بین‌الملل و رایت‌سنتر نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، ۱۴۲ فعال فرهنگی در قالب موسسات انتشاراتی حضور دارند که از این تعداد ۱۰۹ مرکز از ۲۴ کشور دنیا شرکت کرده‌اند. برخی نمایندگان حاضر در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، پیش‌تر سابقه حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را نداشتند. در بخش بین‌الملل، امکان تبادل‌رایت ۱۴۵۰ عنوان کتاب برای ناشران داخلی و خارجی فراهم شده‌است. با حضور۱۸۰ سخنران داخلی و خارجی نیز ۲۰ نشست آنلاین و ۱۰ نشست آفلاین در بخش بین‌الملل و ۲۵ نشست فرهنگی داخلی برگزار و از طریق سایت نمایشگاه پخش خواهد شد.

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به حضور ۲۱ ناشر از استان در نمایشگاه مجازی کتاب تهران، اظهار کرد: طاعتی، الهام اندیشه، دولت معاصر، بلور، گلبرگ اندیشه، دهسرا، نوین پویا، سمام، پرنیان دیلمان، حق شناس، داریا، دلکام، پوترا، دولتمرد، مبین، سمرقند، ایده‌های بزرگ، رستگار و دانشگاه گیلان ناشرانی هستند که در نمایشگاه یادشده حضور دارند.

حسین ابراهیمیان افزود: هم اکنون ۱۸۲ انتشارات دارای مجوز در استان گیلان وجود دارد که از این تعداد ۶۰ ناشر فعال هستند.

مجری برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران است و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و بانک صادرات به‌عنوان بانک عامل، دو همکار اصلی این موسسه شناخته می‌شوند.

به گفته ایوب دهقانکار، رئیس نمایشگاه مجازی کتاب تهران ناشران مختارند، بعد از پایان فرآیند خرید از گزینه‌های مختلف برای ارسال کتاب و یا کتاب‌های خریداری شده استفاده کنند، شرکت ملی پست، تمهیدات ویژه‌ای برای ارائه خدمت به  ناشران عضو سامانه، پیش‌بینی کرده است؛ از‌جمله عرضه لفاف ویژه برای بسته‌‌بندی کتاب در دو اندازه، خودرو‌ی‌های ویژه حمل بار نمایشگاه کتاب، تامین نیروی انسانی برای جمع‌آوری بسته‌‌های کتاب از دفتر ناشران، آمادگی ۱۲۰۰ دفتر پست در سراسر کشور همچنین پیش‌بینی فضای ۱۰۰ متری در شعبه شهید یوسفیان و همچنین پیش‌بینی ۵۰۰۰ متر مربع فضای در مرکز مکانیزه لشگر پایتخت.

سبحانی‌فرد، مدیر‌عامل شرکت ملی پست و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این میزان آمادگی را به‌دلیل پیش‌بینی یک میلیون ترافیک در طول برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب اعلام کرده‌ است و البته تاکید دارد، ناشران برای آماده‌سازی بسته‌‌های کتاب سرعت عمل بیشتری به خرج دهند تا جریان توزیع زودتر به سرانجام و انتظار مشتریان به حداقل برسد.

یکی دیگر از اقدامات قابل توجه حامی اصلی نمایشگاه مجازی، یعنی  معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تخصیص یارانه به ناشران برای ارسال بسته‌های کتاب با فاکتور زیر ۵۰ هزار تومان است؛ برای بسته‌های بیش از این مبلغ نیز براساس بُعد مسافت و نرخ پست تعیین شده و با تخفیف ۵۰ تا ۷۰ درصدی برای ناشران محاسبه می‌شود؛ به‌عبارت دیگر ارسال هر بسته تا ۲ کیلوگرم با حدود ۷۰درصد تخفیف و پرداخت مبلغ ۵هزار تومان، ۲۵درصد تخفیف در هزینه ارسال بیشتر از ۲ کیلوگرم و عرضه کارتن ویژه ارسال کتاب با قیمت تمام شده و بدون سود در شعب و دفاتر پست. بنابراین هزینه ارسال خرید‌های نمایشگاهی برای خریداران رایگان است.

یارانه خرید کتاب از نمایشگاه مجازی کتاب تهران به چهار گروه، اهل قلم، دانشجویان، طلاب و اعضای هیات علمی تخصیص پیدا کرده که برای پیشگیری از سوء استفاده‌های احتمالی به‌اصطلاح روی کارت ملی مشمولان شارژ شده است. به گفته حسین صفری، معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با توجه به کاهش هزینه‌های برگزاری نمایشگاه کتاب در قالب مجازی، ۲۵ درصد میزان یارانه خرید کتاب افزایش پیدا کرده است.

۸۱ هزار و ۴۲۸ دانشجو و طلبه همچنین ۶ هزار عضو هیات علمی، برای دریافت بن ثبت‌نام کرده‌اند. بن اهل قلم نیز ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده‌ است. یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب تا سقف ۲۰۰ هزار تومان است که سهم مشارکت دانشجویان و طلاب ۱۲۰ هزار تومان  و ۸۰ هزار تومان از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بانک صادرات ایران تامین شده؛‌علاوه‌براین یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیات علمی از ۲۵۰ هزار تومان به ۴۰۰هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

با همکاری مشترک مجری برگزاری نمایشگاه مجازی و بانک عامل، نام کاربری و کد شناسایی برای مشمولان بن خرید کتاب، تعریف شده است که با وارد کردن این کد‌ها، از همان ابتدای ورود به سامانه خرید، به‌طور خودکار فرآیند خرید انجام می‌شود.

مرکز پاسخگویی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران برای پاسخگویی به ناشران و مشتریان با حضور نمایندگان شرکت ملی پست و بانک عامل نمایشگاه با شماره تماس ۹۱۰۰۹۸۹۸-۰۲۱ در دسترس است.

نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران به نشانی tehranbookfair.ir تا ششم بهمن‌ماه ادامه دارد

نمایشگاه مجازی کتاب تهران

 

 

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.