پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 5 July , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ - 6 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 3942
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی, هنر گیلان

نمایشگاه یک هنرمند گیلانی در نگارخانه آتشزاد تهران

سومین نمایشگاه خوشنویسی هنرمندگیلانی، باعنوان ” رها در خط شکسته ” باحضور استاد یدالله کابلی خوانساری و متشکل از ۳۶ تابلو در ۱۴ مهرماه ۹۶ در نگارخانه آتشزاد تهران افتتاح شد.
علیرضازندی دشت بیاض در گفت وگو با خبرنگار مجموعه گفت:
از رهگذر آشنایی با هنر خوشنویسی در سنین کودکی، در دهه ی هفتاد با هدایت مادری فرهیخته و پدری زحمتکش و آشنایی با استاد خلیل حبیب زاده به باغی رهنمون شدم که باغبان آن حضرت استاد یدالله کابلی خوانساری نام داشت. باغبانی که احیای مجدد خط شکسته در حدودی انکارناپذیر به سعی و همت و اشتیاق او ممکن شد و او بود که حدود پنجاه سال عمر و سعی خود را در راه بازیابی و بازپیرایی این خط شریف صرف کرد و توانست آن را به جایگاه حقیقی و متعالی خود باز گرداند.
مجموعه ی حاضر، حاصل کوششی است که در سایه تعالیم حضرت ایشان بصورت غیرمستقیم از طریق کتب استاد در اوایل دهه هفتاد و بصورت مستقیم از سال ۸۸ درک نمودم. تعالیمی که در جان و کالبد هرمیوه ای بنشیند باید طعم همان میوه را بدهد، باید خودش باشد نه دیگری.
وی در خصوص ویژگیهای بصری آثارش اشاره کرد:
فضاسازی و ترکیب بندی برایم بسیار مهم است البته در کنار هندسه موزون کلمات، هرچند که معتقدم در بی نظمی هم به خودی خود می تواند نظم خاصو. حاکم باشد که من آنرا بسیار می پسندم.
بی حد و مرز بودن را دوست دارم چون حصار، خود مانعی برای بروز خلاقیت هاست.
این هنرمندگیلانی تاکیدکرد:
نکته ای که در خط شکسته بسیار شنیده می شود، ناخوانا بودن آن است. هرچند مخاطب با درک مفاهیم در پی خواندن آن کلمات حظ بسیار می برد. اما معتقدم که هندسه کلمات نیز می تواند منهای خواندن اثر بسیار بیشتر لذت بخش باشد و بسیار مشاهده شده که خوشنویسان بخصوص شکسته نویسان با برپایی نمایشگاه های متعدد در کشورهای مختلف توجه بسیاری از مخاطبین غیر ایرانی را به هندسه کلمات، فرم و فضاسازی جلب کرده اند، ضمن اینکه باید این فرصت را ایجاد کنیم تا بیننده کمی به فکر فرورفته و تامل کند و بر این باور هستم که این یکی از وظایف هنرمندان است که دست مخاطب را گرفته و با خود ببرند به سرزمینی که پیشرفت جامعه و ارتقا سطح سلیقه مخاطب در آن جاست.
گفتنی است این نمایشگاه تا تاریخ ۲۳ مهرماه به جز روزهای شنبه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ چشم انتظار قدوم پرمهر علاقمندان و هنردوستان است.

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.