پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 3369
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار, فرهنگی

نگارش اولین قرآن به نسخ ایرانی در استان گیلان توسط هنرمند گرامی آقای احمد قربانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل: بشر از زمانی که برای ارتباط با دیگران شروع به نوشتن کرده است همواره به دنبال زیبانگاری بوده است و خوشنویسی به معنی زیبانویسی یا نوشتن همراه با خلق زیبایی است که گاهی درک خوشنویسی به عنوان یک هنر مشکل است. به نظر می رسد برای درک و لذت بردن از تجربه بصری خوشنویسی باید بدانیم خوشنویس افزون بر نگارش یک متن، سعی داشته اثری هنری با ارزش های زیبایی شناختی خلق کند. امروزه هنر، از مقولاتی است که با نظام حساسیت‏ها و تمایلات مردم و اجتماع رابطه کاملاً محسوسی را ایفاء کرده و بی شک جهت دهی فرهنگی در بسیاری از ابعاد معیشت فردی و اجتماعی آنان، ناشی از القائات مقوله هنر می‏ باشد.
خوشنویسی یکی از هنرهای رایج درهمه دوره ها بوده است و خطاطان هنرمند، بسیاری از کتابها، کتیبه ها، لوح ها، فرمان ها و معابد و مساجد را عرصه هنرنمایی خویش ساخته اند، چنانچه پس از سالهای متمادی هنوز بوی تازگی و سرزندگی می دهند. به خصوص اینکه ازهنر خوشنویسی بیشتر برای آراستن متون دینی استفاده می کنند ازاین رو شکوه و زیبایی آن را درنظر بینندگان، دوچندان کرده است. درحقیقت هنر بدیع و زیبای خوشنویسی، هم نشانه ظرافت روح و زنده بودن حس زیباشناسی و زیبا آفرینی است، هم به آثار مکتوب، جلوه و جلای ماندگار و ابدی می بخشد. ذوق و اهتمام خوشنویسان در طول تاریخ در نگارش متون مذهبی به ویژه قرآن و به خصوص «بسم الله الرحمن الرحیم»،همیشه آثار ارزشمند و جاویدان خلق کرده است وگاهی هنرمندان نمایشگاههایی از تابلوهای زیبای خود را عرضه می کنند که تنها «بسم الله الرحمن الرحیم» را به شکلهای مختلف و با ابداعات و نوآوری های خوشنویسی نوشته اند و همگان را مبهوت زیبایی هنر خویش می کنند.
اما این مقدمه کوتاه را ذکر کردیم تا از استاد احمد قربانی هنرمند خوشنویس استان که ۲۰ سال است به این هنر می پردازند و به تازگی کتابت قرآن کریم را در استان گیلان آغاز کرده اند، نامی برده و به گفتگو با ایشان بنشینیم که ماحصل این گفتگو را در زیر خواهید خواند

آرت گیل: استاد ضمن معرفی خودتان بفرمایید چند سال است به کار خوشنویسی مشغول می باشید؟
احمد قربانی هستم، ۴۵ ساله و ساکن رشت؛ مدرس انجمن خوشنویسان می باشم، ۲۰ سال است که در حوزه هنر خوشنویسی مشغول هستم. در اصل رشته تحصیلی من در دوران دبیرستان تجربی بود اما به دلیل علاقه به خوشنویسی قرآن، در این زمینه ورود پیدا کردم.از زمان راهنمایی به دنبال این هنر رفتم، اولین نفر در خانواده بودم که هنر خوشنویسی را از ۲۷ سالگی بصورت حرفه ای دنبال کردم و به انجمن خوش نویسان مراجعه و دوره های ممتاز و فوق متاز را طی کردم .
آرت گیل: آقای قربانی رشته تخصصی شما در خوشنویسی چیست و نزد چه اساتیدی آموزش دیده اید؟
رشته تخصصی بنده، رشته نسخ و ثلث و نسخ قرآنی است و در انجمن خوشنویسان چندسالی است که کلاسهای ممتاز خوشنویسی قرآن را تدریس می کنم. پس از اینکه فراگیری خط نستعلیق را تمام کردم وارد رشته نسخ و ثلث شدم و بطور تخصصی این رشته را ادامه دادم البته شغل اصلی من چیز دیگری است و فقط خوشنویسی را به عنوان هنر دنبال می کنم.
من خوشنویسی را نزد اساتیدی چون خوشبخت، نژاد تولمی، سهیل لطفی( خط ثلث در رشت)، همچنین در تهران نزد استاد فاضلی مقدم نگارش خط ثلث ، استاد خزایی خط نسخ را آموختم و همچنان ماهی یکبار به تهران برای فراگیری خط نسخ نزد ایشان میروم.
آرت گیل: استاد اطلاع یافتیم شما به تازگی مشغول نگارش و کتابت قرآن با شیوه نگارشی جدید هستید؛ توضیحات کامل را از شما می خواهیم بفرمایید؟
حدود یکسالی است که کتابت قرآن را به خط نسخ ایرانی شروع کردم؛ در گیلان بعنوان اولین نفری هستم که کار کتابت قرآن را انجام می دهد، خطش هم به نسخ ایرانی است و مختص به ایرانی هاست. پیشنهاد این کار از طرف سازمان مرکز طبع و نشر قرآن در تهران است. چون کلاسهایی که در تهران می گذرانیم تحت نظر این سازمان است لذا با پیشنهاد آنها من و تعدادی از دوستان در استانهای دیگر شروع به این کار کردیم. من به عنوان نماینده گیلان انتخاب شدم و این قرآن از نظر نوع نگارش و علامتگذاری شیوه جدیدی است و مختص جمهوری اسلامی ایران می باشد. تاکنون نگارش ۱۳ جزء اول به پایان رسیده و انشاالله تایکسال دیگر به اتمام می رسد و قابل عرضه خواهد بود.

آرت گیل: آقای قربانی از اینکه این کار به شما پیشنهاد شد چه حسی دارید؟
از زمانی که شروع به خوشنویسی کردم، آرزوی بنده این بود که یک قرآن را نگارش کنم و الان با گذشت ۲۰ سال به تحقق آرزویم نزدیک می شوم. خدا را شاکرم که بعنوان اولین خوشنویس قرآن در استان این افتخار نصیب بنده شده است. نمی توان توصیف کرد و آرزوی قلبی هر خوشنویسی این است که از خودش آثاری به یادگار بگذارد و خدا را شکر که نصیب من شد که حداقل نتیجه سالها تلاش خودم را که با این کار به یادگار بگذارم .
آرت گیل: آیا آثار معنوی نگارش قرآن را در وجود خود مشاهده کردید؟
من معمولا خوشنویسی هایم را شبانه انجام می دهم و تمام فکر و ذهنم را بروی کار متمرکز می شود بطوری که متوجه گذر زمان نمی شوم. آدم زمان را احساس نمی کند و حس عجیبی دارد. هر چقدر جلوتر می رویم به آیه های می رسیم که بسیار پر معنی هستند و حس خاصی در وجود آدم ایجاد می شود .
آرت گیل: استاد از نمایشگاه هایی که برگزار و جشنواره هایی که شرکت کردید بفرمایید؟
در چند سال اخیر یک نمایشگاه انفرادی داشتم و ۴ بار نمایشگاه گروهی در رشت برگزار کردم. همچنین در جشنواره های کشوری و بین المللی زیادی شرکت کرده ام و ۳ مقام اول استانی و ۲ مقام کشوری بدست آورده ام.

آرت گیل: آقای قربانی هنر خوشنویسی را به طور خلاصه برای خوانندگان معرفی کنید؟
هنر خوشنویسی هنر ذاتی و خدادادی است، به نظرم هر هنری که در درون فردی قرار دارد یک موهبت الهی است که باید توسط آن فرد پرورش پیدا کند. خداوند عنایت داشته که آن هنر را در آن فرد قرار داده و استعدادی است که باید قدر آن را بدانند.عده ای از این استعداد استفاده می کنند و پرورش می دهند و به تعالی می رسانند و برخی هم نمی توانند بنا بر مشکلاتی آن را به ظهور برسانند.
آرت گیل: استاد سخن پایانی را با پیام شما به جوانان امروز که مشتاق و علاقمند این رشته هستند به پایان می بریم و اینکه چرا امروزه با وجود شبکه های مجازی و پیشرفت تکنولوژی جوانان از این هنر دور شدند؟
اگر استعداد و علاقه به هنر خوشنویسی دارند حتما به دنبال فراگیری آن بروند چون به یک آرامش روحی می رسند که قابل مقایسه با هیچ چیزی نیست، من گاهی اوقات برای اینکه از این فضای زندگی ماشینی دور شوم پناه می برم به خوشنویسی یا به آموزشگاه خوشنویسی می روم. البته اکثر هنرها این آرامش را دارند.
ورود بازیهای کامپیوتری به پرورش استعداد درونی افراد ضربه زد، قبل از اختراع کامپیوتر، هنر خوشنویسی جایگاه والایی داشت و خیلی از افراد مشتاقانه در کلاس های خوشنویسی حضور می یافتند و از زمانی که کامپیوتر آمد کلاسها رفته رفته خلوت شد. جدیدا به نظر می رسد باید به سبب ورود شبکه های اجتماعی، در کلاس های هنری را ببندیم و استقبال از این هنر کم شده است در نتیجه به جوانان توصیه می کنم آرامش در زندگی را در فراگیری هر هنری که دوست دارند، بیابند.
با آرزوی موفقیت برای جوانان ایران و مخاطبین گرامی سایت آرت گیل.

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.