پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Wednesday, 29 March , 2023
امروز : چهارشنبه, ۹ فروردین , ۱۴۰۲ - 8 رمضان 1444
شناسه خبر : 12187
  پرینتخانه » اخبار, رادیو

ویژه برنامه های رادیو در «نوروز ۱۳۹۹»

به گزارش هنرگیل، شبکه‌های رادیویی در مجموع با ۳۳۳۰ برنامه، ۲۳۶ عنوان و به مدت ۱۹۸۱ ساعت به موضوع «نوروز ۱۳۹۹» می‌پردازند.

ایجاد فضایی شاد و نقد مسائل اجتماعی توسط هنرمندان به زبان طنز، بررسی مهمترین رویداد‌های سال ۱۳۹۸، معرفی میراث فرهنگی و تاریخی شهر‌های مختلف ایران، نگاهی به اقتصاد ایران در سال گذشته، امثال و حکم و داستان‌های قدیمی، خوانش اشعارحافظ و سعدی، معرفی کتاب‌های مفید و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، ادبیات شفاهی و موسیقی‌های مربوط به نوروز و بهار، آیین‌های ایرانیان در هنگام تحویل سال نو، آیین‌های نوروزی و بهار در کشور‌های فارسی زبان و حوزه فرهنگی نوروز، معرفی اماکن تاریخی ثبت شده در یونسکو، یادمان‌های دفاع مقدس و ایجاد فضای معنوی، توجه به سیره اخلاقی اهل بیت متناسب با ایام مذهبی، معرفی اماکن ورزشی و تفریحی در استانها، آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درباره رویداد‌های مهم ورزشی، نمایش، نکوداشت طلیعه بهار، نگهداری از طبیعت به عنوان یک وظیفه ملی، دید و بازدید و صله رحم و فواید آن در جامعه، گردشگری در تهران، توجه به اماکن تفریحی و ورزشی در نوروز، نوروز پیوندی جاودان میان ایرانیان، ارائه راهکار‌های تحقق شعار سال ۹۹ از طریق گفت و گو با مسئولان و کارشناسان صاحب نظر، گفت وگو با کارشناسان شاخص رادیو و پیشنهاد ایشان برای گذران ایام تعطیل در نوروز، گفت وگو با جهادگران بسیجی و راویان گروه‌های جهادی و بیان خاطرات آن‌ها از این فعالیت، پاسخ به سؤالات تربیتی در حوزه خانواده، اعمال و فضایل ماه رجب، آداب زیارت و نحوه زیارت رفتن، صداقت در گفتار و رفتار، سبک زندگی اسلامی ایرانی در قالب داستان و قصه گویی، حماسه ۱۲ فروردین به روایت اسناد و سبک زندگی اسلامی ایرانی در قالب داستان و قصه گویی، اقتصاد بهینه و خانواده، بهره گیری از ظریفت‌های طنز با محوریت آداب و رسوم ایرانی، پرداختن به اخلاق شهروندی، محیط زیست و گردشگری در قالب طنز و پخش ترانه‌های شاد و متنوع از اقوام ایرانی از مهمترین موضوعات مطرح در برنامه‌های نورورزی رادیو، خواهد بود.

رادیو ایران و «صبح عید با شما»

برنامه «صبح عید با شما» در ایام نوروز از رادیو ایران، ساعت ۹:۳۰  روی آنتن می‌رود. ایجاد فضایی شاد و نقد مسائل اجتماعی توسط هنرمندان صبح جمعه با شما به زبان طنز از محور‌های این برنامه است.«فرش بنفشه» از دیگر برنامه‌های این شبکه است که از شنبه تا جمعه و از ساعت ۱۷:۰۰ با موضوع ترویج مهربانی و نوع دوستی و ایجاد فضایی با نشاط و امید بخش در ایام نوروز و توجه به حفظ محیط زیست ضمن یادآوری برخی نکات اخلاقی و اجتماعی  روی آنتن می‌رود.

رادیو جوان با «تازه شو»

«راهیان نور» مستندی در خصوص یادمان‌های دفاع مقدس که به باز خوانی و روایت هشت سال دفاع مقدس می‌پردازد. این مستند فرصتی است تا فارغ از اتفاقات دنیای امروز با توجه به فرهنگ جبهه، برای بهبود زندگی راه‌های موثری را بیابیم و تأملی متفاوت در سرمایه‌های معنوی هشت سال دفاع مقدس برای یادآوری همه‌ آنچه که ما را به هم نزدیکتر می‌کنند. این مستند هر روز ساعت ۱۹ به سمع مخاطبان می‌رسد.«موج جونی» این برنامه سفیر رادیو جوان است که در برهه‌های مختلف و در شرایط سخت و آسان در کنار جوانان ایرانی بوده است و با حضور در شهر ها‌ی ایران فرصت دید و بازدید رادیویی را برای مخاطبانش در تمام ایران فراهم می‌کند که این برنامه ساعت ۲۰ روی آنتن می‌رود.

«تازه شو» این برنامه فرصتی را فراهم می‌کند تا خانواده‌های ایرانی با توجه به قابلیت‌های درون خانواده لحظات مفرحی را بسازند. در این برنامه به خانواده‌های ایرانی پیشنهاد‌هایی ارائه می‌شود تا بتوانند در کنار هم و در خانه بهترین لحظات را ساخته و تجربه کنند و در ایام نوروز هر روز ساعت ۱۵ به روی آنتن می‌رود.

رادیو گفتگو در «سلسله موی دوست»

مجله صبحگاهی «شو پنجره بگشا» با هدف ایجاد فضای شاد و مفرح، تولید و پخش می‌شود. در این برنامه آیتم‌های متنوعی مثل مسابقه‌های تلفنی با حضور دانشجویان و تهیه گزارش‌هایی با دانشجویان، طراحی شده است.

این برنامه هر روز ازساعت ۱۰ تا ۱۲ به سمع مخاطبان می‌رسد.

برنامه «سلسله موی دوست» مستندی است بر محور حدیث «سلسله الذهب» با هدف تبیین «قول سدید» و گام برداشتن در مسیر توجه به معارف اهل بیت علیهم السلام؛ این برنامه هر شب ساعت ۲۰ از روز‌های پایانی ماه رجب شروع شده و تا نیمه شعبان برای مخاطبان تولید و پخش می‌شود.

رادیو پیام و «۱۰۴ ثانیه با بهار»

در نوروز ۹۹ برای اولین بار یک بخش ۱۰ دقیقه‌ای با عنوان «ایران من» در ساعت ۱۰:۳۰ پخش می‌شود که روزانه با یکی از مراکز صدای استان‌ها ارتباط استودیو به استودیو برقرار می‌شود. این برنامه با هدف تعامل بیشتر با استان‌ها و اطلاع از برنامه‌ها و مراسم‌های آنان خواهد بود. فضای مجازی و رادیو نمای شبکه هم در آن ساعت مبادرت به پخش عکس‌های آن استان خواهد کرد. «ایران در سالی که گذشت» برنامه‌ای تولیدی است که به بررسی مهمترین رویداد‌های سال ۹۸ خواهد پرداخت. همچنین برنامه‌های «۱۰۴ ثانیه» با موضوع بهار و نوروز تولید و پخش می‌شود.

رادیو آوا و «ترانه‌های نوروزی»

رادیو آوا ویژه برنامه تحویل سال را متناسب با حال و هوای شهادت امام موسی کاظم (ع) و آغاز سال پخش خواهد کرد. سایر بخش‌های رادیو آوا نیز با پخش ترانه‌های نوروزی و مناسبتی در ایام نوروز به وظیفه انتقال پیام خود از طریق موسیقی خواهد پرداخت.

رادیو ورزش در «خیابان بهار/پلاک ۹۲»

«خیابان بهار / پلاک ۹۲» برنامه‌ای است که در ایام نوروز از ساعت ۹ از رادیو ورزش پخش می‌شود. این برنامه، با چهره‌های شاخص و مطرح ورزشی، نمایش و طنز گفت و گو می‌کند و به معرفی اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری، می‌پردازد.

همچنین برنامه «عصر بهاری» از ساعت ۱۷ با پخش قطعات نمایشی، گزارش از استان ها، خاطرات نورورزی، معرفی کتاب و تغذیه در ایام نوروز برای علاقه‌مندان پخش می‌شود.

رادیو سلامت و «کافه ۳۰» 

برنامه «بهارستان» هر روز ساعت ۱۰ صبح به سمع مخاطبان می‌رسد. در این برنامه با بررسی اینکه چگونه در عید خوش بگذارنیم همراه مخاطبان خواهد بود.

«کافه ۳۰» دیگر برنامه‌ای است که از این شبکه در جهت تبیین مهارت‌های ارتباطی و یا مهارت‌های زندگی در شرایط مختلف از ساعت ۱۷ پخش می‌شود.

رادیو فرهنگ و «هفت سین ایرانی»

«ساز نوروز» مجله‌ای ادبی است که هر روز در ایام نوروز از ساعت ۶:۳۰ به سمع هموطنان خواهد رسید. این برنامه با استفاده از فضای نمایشی یک شهر فرهنگ رادیویی را به همراه پخش آیتم‌های نورزی، ایجاد خواهد کرد.

«هفت سین» نیز ویژه سال تحویل، مروری بر تاریخ سال تحویل و آیین‌های ایرانیان در هنگام تحویل سال نو خواهد بود.

رادیو تهران در «پارک شهر»

«تهران من» برنامه‌ای است که از ساعت ۱۰  روی آنتن می‌رود. در این برنامه با تاکید بر نشاط و دورهمی‌های خانوادگی، بخش‌هایی از برنامه‌های طنز سالیان گذشته رادیو و تلویزیون، مسابقه و همچنین بررسی مهمترین تحولات سال برای مخاطبان پخش می‌شود.

«پارک شهر» نیز با ایجاد فضایی شاد و مفرح در قالب مسابقه به منظور ایجاد سرگرمی، گفت وگو‌های شنیدنی و برقراری ارتباط با هنرمندان و دید و بازدید رادیویی دو خانواده به صورت تلفنی، برای شنوندگان نوروزی پخش خواهد کرد.

رادیو معارف و «سلام بهار»

«عطرصبح» در ایام نوروز اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را با نگاهی به ضرورت استفاده بهینه از فرصت‌های ایجاد شده در بهار را بیان و اعمال و فضایل ماه رجب و شعبان را بازگومی کند. این برنامه هر روز ساعت ۶:۴۵  روی آنتن این شبکه می‌رود.

«سلام بهار» با پویش  حال خوب و با هدف ایجاد فضای پرنشاط معنوی و عبادی با رویکرد سبک زندگی اسلامی روی آنتن می‌رود و راه‌های رسیدن به حال خوب را بازگو می‌کند؛ ساعت پخش این برنامه ۹:۳۰ است.

رادیو نمایش و «کافه سیار»

«آه به خاطر بلقیس» داستان سه دوست قدیمی است که در میان بازار چلوکبابی دارند. جمشید قصد ازدواج دارد و عاشق بلقیس شده و بار‌ها به خواستگاری او می‌رود. ولی شرط بلقیس برای ازدواج، داشتن کارت پایان خدمت است. این نمایش رادیویی از ساعت ۸:۴۵  روی آنتن می‌رود.

«کافه سیار» نمایشی است که در آن بهار و نیما چند روز مانده به نوروز با هم ازدواج می‌کنند، فولکس پدربزرگشان را رنگ می‌کنند و آن را مبدل به کافه‌ای سیار می‌کنند و در ایام نوروز برای ماه عسل به بندرعباس می‌روند. در مسیر خود با تبلیغات در فضای مجازی و جذب مشتری، هزینه سفر و زندگی خود را تأمین می‌کنند. این نمایش رادیویی از ساعت ۶:۱۵ پخش می‌شود.

رادیو اقتصاد به وقت بهار

این شبکه رادیویی برنامه‌های «سکه تمام بهار» و «اقتصاد به وقت بهار» را برای مخاطبان در ایام نوروز پخش می‌کند. این دو برنامه به ترتیب ساعت ۶ و ۱۷ روی آنتن می‌روند. پرداختن به شعار سال و اقتصاد در نوروز از موضوعات مورد توجه در این برنامه هاست.

رادیو قرآن در بهارستان قرآن

«بهار قرآن- بهارستان قرآن» (ویژه نوروز)، لحظاتی شاد و معنوی را همراه با قرائت قرآن کریم برای شنوندگان ایجاد می‌کند. قرائت قرآن از سوی شنوندگان همراه با دریافت جایزه به انضمام تصحیح قرائت‌ها توسط استادان قرائت قرآن خواهد بود. در فواصل این برنامه آیتم‌هایی برای تنوع و ایجاد فضایی بانشاط پخش می‌شود. این برنامه، ساعت ۱۱ به روی آنتن می‌رود.

«سینما و قرآن» برنامه‌ای است که ساعت ۶:۴۰ از رادیو قرآن پخش می‌شود. رابطه سینما و قرآن، بازشناسی فرصت‌های هنر سینما برای انتقال مفاهیم قرآنی و تاثیر آن بر مخاطب ایرانی در کنار بررسی فیلم‌های مطرح قرآنی در ایران و جهان، گفت و گو با چهره‌های شناخته شده سینمایی از موضوعات این برنامه است.

رادیو صبا و «پیک شادی»

«پیک شادی» از ساعت ۰۶:۴۵ و همچنین «عسلخند» دیگر برنامه رادیو صباست که از ساعت ۱۰:۳۰ از آنتن این شبکه پخش می‌شود. در این برنامه‌ها به بهره گیری از ظرفیت‌های طنز با محوریت آداب و رسوم، نوروز، دید و بازدید، سفر‌های نوروزی، اخلاق شهروندی، محیط زیست، گردشگری و پخش ترانه‌های شاد و متنوع از اقوام ایرانی پرداخته می‌شود.

ایرنصدا و «ایام خانه تکانی»

«ایام خانه تکانی» برنامه‌ای است با بخش‌های مختلف که عبارتند از: خانه تکانی، اشتباه سینا کوچولو، مامان می‌خواد خونه تکونی کنه، نظم و ترتیب، کفش علی کوچولو، خانواده‌ خرچنگ ها، سوت سوتک من کجاست؟ کتاب قصه امیر، خونه تمیز و مرتب، مادربزرگ چی می‌دوزه؟ که برای ایام نوروز تهیه شده است و روی سایت ایرانصدا می‌رود.

همچنین پایگاه کودک برای ایام عید سال ۹۹ تدارک ویژه‌ای دیده است و با ۲۴ عنوان برنامه به استقبال سال نو می‌رود که عبارتند از: اخ دلم، وای دلم، ماهی قرمز، بادکنک‌های جشن، محیط بانی، هفت سین، سفر به مشهد، زنبور کوچولو و تعطیلات توی خونه مادربزرگ.

گفتنی است مخاطبان رادیو می‌توانند علاوه بر گیرنده‌های رادیویی از طریق سایت شبکه‌های رادیویی، رادیو نما، گیرنده‌های دیجیتال و همچنین برنامه کاربردی تلفن همراه رادیو قابل دریافت از www.iranseda.ir، شنونده برنامه‌های نوروزی رادیو باشند.

| منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.