پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 25 February , 2020
امروز : سه شنبه, ۶ اسفند , ۱۳۹۸ - 2 رجب 1441
شناسه خبر : 4525
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی تاریخ انتشار : 20 آبان 1396 - 11:07 |

چهارمین شب فرهنگی انزلی با سخنرانی استاد سید ضیاء الدین شفیعی

چهارمین شب فرهنگی انزلی با حضور و سخنرانی سید ضیاءالدین شفیعی شاعر معاصر با موضوع « نگاهی انتقادی به شعر معاصر گیلان» دوشنبه ۲۲ آبان برگزار می شود.

پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل : شبهای فرهنگی انزلی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر توسط سازمان ها ‌و تشکل های مردم نهاد ‌( فرهنگ گیلان و انجمن طرفداران توسعه انزلی ) و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی برگزار می شود.

امین حق ره از برنامه ریزان این مراسم گفت : تاکنون شبهای فرهنگی انزلی با محوریت گرامیداشت محسن وزیری مقدم در (حوزه نقاشی)، تقی بارور (زمینه ادبیات گیلکی) و منوچهر ویسانلو (موسیقی) برگزار شده است .

وی در خصوص هدف از برگزاری این مناسبتها گفت : رویکرد اجرای چنین مراسمی فراهم آوردن امکان آشنایی چهره به چهره و بی واسطه و همچنین گفتگو ، نقد و نظر با حضور چهره های فرهنگی شاخص و‌صاحب نظر در حوزه های مختلف فرهنگ برای مردم است.

وی خاطرنشان کرد : این بار در چهارمین شب با حضور و سخنرانی ضیاالدین شفیعی به ادبیات معاصر گیلان می پردازیم. 

حق ره افزود: موضوع سخنرانی ایشان « نگاهی انتقادی به شعر معاصر گیلان» خواهد بود و در این نشست بعد‌ از سخنرانی پرسش و پاسخ و نقد و نظر هم خواهیم داشت.

چهارمین شب فرهنگی انزلی ساعت ۱۸ دوشنبه ۲۲ آبان در مجتمع فرهنگ و ارشاد این شهر ساحلی واقع در خیابان معلم برگزار می شود.

سیدضیاءالدین شفیعی، از شاعران معاصر و چهره های آشنا برای دوستداران فرهنگ و ادب پارسی است . وی در میانه‌ی‌ دهه‌ی‌ چهل‌ در مشهد متولد شد و با وقوع انقلاب‌ اسلامی‌ فعالیت های خود در عرصه های فرهنگی ، هنری را آغاز کرد. در دوران دفاع‌ مقدس‌ به‌ ادبیات‌ گرایش‌ پیدا کرد‌ و از آن‌ پس‌ از روزنه ی شعر، نثر و داستان‌ به‌ تماشای‌ جهان‌ پر هیاهوی‌ پیرامون پرداخت . 

روزنامه‌ نگاری ِ رسمی‌ را با پذیرش‌ مسئو‌لیت‌ سرویس‌ ادبیات‌ مقاومت‌ در روزنامه‌ی‌ «سلام»‌ و سپس ستونی با عنوان «کتیبه‌ی زخم» پی گرفت و نخستین‌ کتاب خود به نام ‘ سرود مرد غریب ‘ را ‌ سال ‌۱۳۷۲ منتشر کرد. کتاب «پشت‌ به‌ سایه‌ها و صداها»ی او اثر برگزیده‌ی‌ چهارمین‌ دوره‌ی‌ انتخاب‌ دوسالانه‌ی‌ کتاب‌ دفاع‌ مقدس‌ شد. نخستین‌ مجموعه‌ شعر سیدضیاءالدین شفیعی‌ با نام‌ «شرح‌ خواب‌های‌ گمشده» در سال ‌۱۳۷۹ جزء شش‌ کتاب‌ مرحله‌ی‌ پایانی‌ انتخاب‌ کتاب‌ سال‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ بود. هم‌چنین کتاب‌ منتخب‌ شعرهای او‌ که‌ یکی‌ از کتاب‌های‌ «گزیده‌ی‌ ادبیات‌ معاصر» است،‌ در دومین‌ دوسالانه‌ی‌ ادبیات‌ پایداری، رتبه‌ی‌ نخست‌ و کتاب ‌«سکوت‌ آزاد است» او در سومین‌ دو سالانه‌ی‌ ادبیات‌ پایداری‌ سال ‌۱۳۸۳ رتبه‌ی‌ نخست‌ شعر را کسب کرد. 

سیدضیاءالدین شفیعی هم‌چنین، در نخستین‌ دوره‌ی‌ انتخاب‌ بهترین‌ کتاب‌های‌ دفاع‌ مقدس استان به‌ خاطر مجموعه‌ی‌ آثارش، به‌ عنوان‌ ‌«مولف‌ برتر» برگزیده‌ شد‌. تاکنون آثار‌ متعددی‌ در زمینه‌های‌ مختلف‌ شعر، نثر، نقد، و ترجمه‌ از شفیعی به‌ چاپ‌ رسیده ‌ که از آن میان می توان به سرود مرد غریب: سوگ‌نامه‌ای‌ در بزرگداشت‌ زنده‌یاد سلمان‌ هراتی‌ ، انار: مجموعه‌ای‌ مشتمل‌ بر شش‌ داستان‌ کوتاه‌ 

، پشت‌ به‌ سایه‌ها و صداها: مجموعه‌ی‌ نثر، مشتمل‌ برحدود ۵۰ یادداشت‌ شاعرانه‌ ، بر گونه‌های‌ ماه‌: مجموعه‌ی‌ شعر نوجوان‌ 

سرخ‌رویان‌ زمین‌: برگزیده‌ای از داستان‌های‌ نویسندگان‌ طلبه‌ ، گنج‌ نهان: جشن‌نامه‌ای‌ در بزرگداشت‌ علامه‌ حسن‌ زاده‌ آملی‌ ،شب یک رویا: مجموعه‌ی نثرهای ادبی در زمینه‌ی ادبیات مقاومت اشاره کرد.

چهار عنصر بیدل از مهمترین آثار استاد سید ضیاء الدین شفیعی است که با هدف آشنایی بیشتر مخاطبان با لایه های درونی شعر بیدل نگارش یافته و تألیف آن ۱۰ سال زمان برده است . در «چهار عنصر بیدل» سعی شده این اثر به رسم الخط امروز فارسی بازنویسی شود که فارسی زبانان بتوانند به راحتی این کتاب را بخوانند.

سید ضیاء الدین شفیعی مدتی معاونت فرهنگی سازمان منطقه آزاد انزلی را نیز به عهده داشت که در این دوره برنامه های ارزشمند و غنی در حوزه های مختلف فرهنگ و هنر برگزار کرد و یادگاران بسیار خوبی از خود به جا گذاشت.

 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.