پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 5 July , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ - 6 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 2735
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار

یادداشت دکتر سید رضا ثابت‌قدم

به نقل از مهاتما گاندی هفت گناه اجتماعی که سبب خشونت در جوامع می‌شود شامل سیاست بدون وفاداری به اصول، ثروت‌اندوزی بدون کارکردن، لذت و خوشی بدون وجدان، دانش بدون شخصیت و منش، تجارت و کسب‌ وکار بدون اخلاق، علم بدون انسانیت و عبادت بدون فداکاری برای دیگران است. ویکتور هوگو درباره شهرها عقیده دارد که شهرها کتاب‌های سنگی هستند که مفاهیم تاریخی و فرهنگی خود را به خوانندگان که همان افراد ساکن در آن‌ها هستند، انتقال می‌دهد. سوال اصلی این است که رشت، “شهر جان‌ودل ما”، چگونه می‌تواند عاری از  خشونت و محلی برای آرامش توامان با رشد و توسعه شود ؟ چگونه می‌توانیم ازآنچه داریم به آنچه شایسته و بایسته داشتن ماست، برسیم؟

با توجه به تعریف کلانشهر در ایران و قرار گرفتن شهر رشت جزو کلانشهرها، می بایستی شاهد رشد و توسعه ی آن  در زمینه های اقتصادی، عمرانی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی ، بهداشتی و زیست محیطی باشیم. با توجه به روند شهرنشینی و شهرگرایی در رشت، نقش مدیریت شهری پررنگ تر می‌شود. بنابراین شهر به عنوان منبع توسعه  مطرح می‌شود و جایگاه مدیریت شهری در  روند توسعه آن بسیار مهم  است. گسترش بافت شهری، نیاز به مسکن، تحول فناوری و تاثیر آن در شهر، افزایش اتومبیل، افزایش قیمت مسکن و زمین، نیاز به خدمات عمومی، بهداشت شهری در پی رشد شهرنشینی به وجود آمده اند. لازمه دستیابی به شهری شایسته و درخور مردمان آن ، دارا بودن برنامه، سازماندهی تشکیلات، استفاده از نیروهای متخصص و تامین بودجه های موردنیاز است. چارچوب اصلی کار بنده برای گذر از وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب، شامل چهار بخش برنامه ریزی، اجرا، بازبینی و اصلاحات پس از بازبینی است و این چرخه به صورت همیشگی ادامه دارد. از جمله اولویت ها به شرح ذیل است:

١-ارتقاء سطح مراکز خود اشتغالی تابع شهرداری

٢-استفاده از پتانسیل جوانان بومی در انجام پروژه های شهرداری

٣- نزدیک تر شدن هر چه بیشتر فضای علمی و دانشگاهی با شهرداری جهت انجام فعالیت های جاری

۴-اصلاح حلقه های ترافیکی

۵- رسیدگی به وضعیت آلودگی های زیست محیطی از جمله وضعیت رودخانه زرجوب و تعین تکلیف محل امحاء زباله سراوان

۶-ارتقاء کیفیت فضای سبز و اماکن گردشگری جهت بهره مند های کلان و پایدار

٧-نظارت و برنامه ریزی دقیق بر مسائل مربوط به فرهنگ و هنر

٨-اصلاح سیستم اداری شهرداری ، تکریم ارباب رجوع از طریق تصویب قوانین جدید به خصوص در کمسیون هایی مانند ماده صد

٩-به وجودآوردن بستری مناسب برای  ایجاد انگیزه  پرسنل شهرداری

جمله آخر این که برای رسیدن به شرایط مطلوب حرکتهای جدا جدا منجر به حل مشکلات و رسیدن به هدف نمی‌شود. لازمه رسیدن به هدف سهیم شدن یکایک افراد شهر است. هرگز این درد مشترک، جدا جدا درمان نمی‌شود،  ” پس شهرمان را با هم بسازیم”.

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.