پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Tuesday, 5 July , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۴ تیر , ۱۴۰۱ - 6 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 1255
  پرینتخانه » اخبار, مصاحبه اختصاصی, هنر گیلان

گزارش اختصاصی از نشست استاد ناصر مسعودی :من عاشق همشهری هایم هستم

پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل : ناصر مسعودی درباره ی انگیزه خود برای اجرای کنسرت در رشت گفت سالهای سال در تهران فعال بودم و  دوستان جوان من دوستانه به من  پیشنهاد دادند و من پذیرفتم ؛ یکی از دلایلی که تا امروز کنسرت برگزار نکرده ام به مسئولین صنف موسیقی ودست اندرکاران در ادارات مربوط است که هیچ گاه از طرف آنان پیشنهاد رسمی نداشتم.

مسعودی در ادامه گفت :ارتباط بین پیشکسوتان و جوانان موزیسین خیلی نزدیک نیست و از تجربیات ما بهره نمی گیرند ، در طول این سالها برنامه های کوچکی در گیلان داشتم اما وظیفه خودم دانستم که در زادگاهم اجرا داشته باشم . بیشتر کسانی برای دیدن برنامه من می آیند ،با من خاطره دارند و رده سنی جوانان در بین آنها کم است . امیدوارم بین جوانان و پیشکسوتان این ارتباط ها بهتر شود زیرا آینده موسیقی دست جوانان است.

استاد مسعودی از احساس خود درباره کنسرت در رشت گفت :من در این سن جرئت کردم که قصد دارم به روی صحنه بروم و این باعث افتخار من است که عاشق همشهری هایم هستم و هرچه دارم از این خاک است اگرچه نیمی از آثار من فارسی است اما به زادگاهم عشق می ورزند .

وی در پاسخ به این سوال که هنگام تبلیغات کنسرت با تماس هایی از استان های دیگر برای رزرو صندلی مواجه شدیم و آیا در آینده اجراهایی در شهرهای دیگر ایران خواهید داشت ، گفت : اگر قادر باشم ، خوشحالم از اینکه نه تنها همشهریانم مرا دوست دارند  که از استان های دیگر هم به من لطف دارند و مشتاق شنیدن کارهای متعدد من هستند و برای من نهایت افتخار است که هم گیلکی و هم فارسی را در حد توانم به خوبی اجرا کرده ام .

محمد انشایی سرپرست گروه کنسرت به خبرنگاران گفت  : این کار خیلی حساسیت های زیادی داشت و زمانی که اقدام به این کار کردیم نسبت به آن واقف نبودیم و وقتی کار پیش رفت بر ما آشکار شد اما سوای اینکه در این سالها در برنامه های کوچکی که استاد به آن اشاره فرمودند در کنارشان بودیم همیشه با این پرسش در ذهنمان روبرو بودیم که چرا نباید کنسرتی برگزار شود و حق و دین استاد مسعودی ادا شود ؟! وی افزود : حس بسیار خوبی از این همکاری داریم و سایه استاد همیشه بر سر ما هست ؛ همه گروه احساس می کنیم که می خواهیم با پدرمان برنامه ای را اجرا کنیم و با اینکه راضی نگه داشتن خواننده ی نسل قبل سخت است اما ما همه تلاشمان را به کار بسته ایم .
محمد انشایی درباره قطعات انتخابیدر ادامه گفت : قطعه ها با مشورت استاد و گلچین عصاره ای از آهنگ هایی که در ذهن و حافظه جمعی مردم نشسته ، انتخاب شده است . اگرچه ملاحظات موسیقیایی و فنی را هم رعایت کرده ایم . به یقین هرگاه گروه جدیدی بخواهد آهنگ های قدیمی را اجرا کند در تنظیم آن دخالت کوچکی دارد ولی ما سعی کردیم که به تنظیم اصلی وفا دار بمانیم و ماهیت آن تغییر نکند .
در ادامه نشست مزدک زیاری که پیش از برنامه گذاری کنسرت ناصر مسعودی ، سابقه ی برگزاری کنسرت حسین علیزاده و همایون شجریان را در کارنامه دارد گفت  : وقتی اجرای این برنامه مطرح شد به ما وعده هایی داده شد که از حد تصور خارج بود و همانطور هم عمل نشد . به غیر ازاداره ارشاد و انجمن موسیقی گیلان که ما راحمایت کردند و کارها خیلی سریع پیش رفت . اما در زمینه تبلیغات و در اختیار گذاشتن سالن و همچنین صدا از حمایت های ضعیفی برخوردار بودیم .

وی با اشاره به اینکه اعضای ۱۵ نفره گروه حرفه ای هستند عنوان کرد : این گروه از چند بخش نوازنده سازهای زهی ، ایرانی و کوبه ای و هم خوان تشکیل شده است که استاد را همراهی می کنند و با توجه به تعادلی که در این گروه وجود داشت قطعات را تنظیم کردیم.

احمدی فر  رئیس انجمن موسیقی درباره حمایت انجمن موسیقی گیلان از کنسرت ناصر مسعودی به خبرنگاران  : استاد مسعودی به ما هویت می دهد و یکی از وظایف انجمن موسیقی گیلان ، بازآشنایی اسطوره های موسیقی است و در همین راستا انجمن باید استعدادیابی کند و هنرمندان جوان را معرفی کند . وی افزود : کنسرت ناصر مسعودی یک کار ترکیبی است زیرا نسل آینده موسیقی را نیز معرفی می کند
رئیس انجمن موسیقی گیلان در پایان صحبت های خود از رونمایی آلبوم تولیدی انجمن ؛ سه تار نوازی ارژنگ حسینی در روزهای آینده خبر داد .

حسابی از روزنامه سوال و جواب درباره عدم موفقیت گیلان در موسیقی فجر گفت و اینکه استان های دیگر موفق تر از گیلان در فجر عمل می کنند و از استاد مسعودی خواست که تجربیات خود را به فعالین حاضر در عرصه موسیقی انتقال دهد که با پاسخ جالب مسعودی روبرو شد :« دیر آمدی ای نگار سرمست/زودت ندهیم دامن از دست » این کار سالهای قبل باید انجام می شد ولی« تا که از جانب معشوق نباشد کششی/ کوشش عاشق بیچاره به جایی نرسد» نه انجمن و نه جلسه ای و نه سازمانی تا کنون از ما چنین درخواستی نکرده است و پیش قدم شدن در کارها هم صلاح نیست چون در گیلان موسیقیدانان بسیاری وجود دارد و همانطور که پیش تر اشاره کردم اکنون نوبت جوانان است ولی من خودم هیچگاه دخالت نکردم اجازه بدهید خودم را سبک نکنم .
مسعودی به خبرنگار همشهری که از جایگاه موسیقی نواحی در ۵۰ سال آینده پرسیده بود پاسخ داد : جایگاه فعلی موسیقی گیلان جایگاهی نیست که باید باشد و پیشرفت آن نسبت به استان های دیگر باید بیشتر باشد علت چنین امری را باید از مسئولین صنف موسیقی پرسید ؛ امیدوارم در آینده گیلان در رقابتی اول شود اما در حال حاضر فعال نیست و من هم سالهاست فعالیتی ندارم ولی به تازگی اثر فارسی را خوانده ام که انتهای آن گیلکی است که با همکاری یکی از بزرگان موسیقی مجید درخشانی صورت گرفته است . وی افزود : انتشار آلبومی را در دست انجام است و مربوط به آثارمرحوم شیون فومنی است که توفیق است در چند ماه آینده انجام شود و این آلبوم با حمایت دکتر محمد علی ثابت قدم شهردار رشت توزیع و تکثیر خواهد شد .

استاد مسعودی در پاسخ به این سوال که آیا نسل جدید موسیقی را دنبال می کنید ، گفت : بله دنبال می کنم ولی به نظر من بیشتر تکرار است و جهشی وجود ندارد و از دیدگاه من رضایت بخش نیست .

خواننده آثار ماندگاری چون بنفشه گل و میرزاکوچک خان درباره اجراهای خود در خارج از کشور تصریح کرد : همشهریان ما و از استان های دیگر کنسرت های خارج از ایران را مورد لطف و استقبال قرار می دادند ؛ و علاقه آنها باعث شد که کیلومترها را طی کنم و در آن سوی مرزها برنامه اجرا کنم . وی ادامه داد از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۱ چندان فعال نبودم اما قبل و بعد این بازه زمانی ، اجراهایی در خارج از کشور داشتم و هنوز هم احتمال دارد که دوستان گیلانی در آن کشورها مشتاق اجرای من باشند.

استاد ناصر مسعودی درباره اجرا به گویش گیلکی تاکید کرد : به گویش گیلکی افتخار می کنم و یکی از دلایلی که به موسیقی فارسی گرایش کردم به علت حضور من در تهران بود و در برنامه گل ها کارم را با ذوق و خواندن آثار گیلکی آغاز کردم . در آن سالها در محضر هنرمندانی چون امانی ، سمیعی ، ویسانلو ،دیوان بیگی و اکبر پور بودم ؛ اکنون جوانان ما باید اصالت زادگاه خود را فراموش نکنند البته دلیلی ندارد که گیلکی صحبت کنند ولی امیدوارم این گویش را از یاد نبرند و گرایش هنرمندان به گویش گیلکی بیشتر شود که البته اسباب آن باید توسط سازمان های ذیربط فراهم شود .

مسعودی در پایان افزود : زندگی نامه من توسط فرزام حسینی با همکاری پسرم علی مسعودی در حال  گرد آوری است و ان شا الله در آینده  منتشر خواهد شد و دوستان با من درباره ساخت یک مستند نیز صحبت هایی کرده اند.

/اختصاصی آرت گیل

 

کانال تلگرام آرت گیل

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.