پایگاه اطلاع رسانی هنر گیل
اولین و فعالترین مرکز مجاز اطلاع رسانی رویدادهای فرهنگی و هنری شمال کشور
Thursday, 7 July , 2022
امروز : پنج شنبه, ۱۶ تیر , ۱۴۰۱ - 8 ذو الحجة 1443
شناسه خبر : 2399
  پرینتخانه » اخبار, فرهنگی

کتابخانه عمومی منجیل گشایش یافت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آرت گیل :

کتابخانه عمومی منجیل گشایش یافت

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در مراسم گشایش کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) منجیل گفت: وجود کتابخانه های عمومی نشانه رفاه اجتماعی افراد جامعه است و افراد جامعه ای که اهل خواندن کتاب و مطالعه باشند می توانند برای آینده خود تصمیمات درست تری بگیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان، آیین گشایش کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) شهر منجیل صبح امروز(دوشنبه۱۶اسفند) و در آستانه سیزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور با حضور زهرا بدن آرا سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان، انصاری معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری رودبار، محمد فکور سرپرست اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، رئیس و اعضای شورای اسلامی، روسای ادارات، کتابداران و جمعی از علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در شهر منجیل برگزار شد.

در این مراسم سرپرست اداره کتابخانه های عمومی استان گیلان با گرامیداشت سیزدهمین سالگرد تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: این نهاد نوپا در سال۱۳۸۲ مامور و متولی امر توسعه کتابخانه های عمومی و ترویج کتابخوانی در کشور شد و تا امروز این وظیفه فرهنگی مهم به بهترین شکل بصورت بسط و گسترش فرهنگ مطالعه، ترویج خواندن و توجه منزلت کتابداران به انجام رسیده است.

زهرا بدن آرا پیشرفت چشمگیر و رشد شاخصهای مطالعه کشور در چند سال اخیر را بسیار پرشتاب ارزیابی و با اظهار امیدواری نسبت به ادامه این مسیر کمک و همیاری مسئولین دستگاههای فعال فرهنگی را ضامن تداوم این مسیر عنوان کرد. وی وجود کتابخانه در هر شهر را نشانه رفاه اجتماعی افراد آن جامعه عنوان کرد و گفت: افراد جامعه ای که اهل خواندن کتاب و مطالعه باشند می توانند برای آینده خود تصمیمات درست تری بگیرد.

کودکان در جوامعی که اهل مطالعه هستند اعتماد به نفس بیشتری دارند

بدن آرا افزود: کودکان در جوامعی که اهل مطالعه هستند اعتماد به نفس بیشتری دارند و در فضای کسب و کار و فعالیت های اجتماعی، آموزشی موفقیت های چشمگیری نصیب این افراد می شود. وی اضافه کرد مطالعه در دوران کودکی نیز موجب رشد دامنه لغات در این دسته از کودکان می شود و موجب ارتقای ظرفیت تعاملی آنها می شود.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان ادامه داد: اگر می خواهیم برای رفع ناهنجاریها در آینده هزینه ای متحمل نشویم و جامعه و فرزندانی بهنجار داشته باشیم چه مکانی بهتر از کتابخانه ها که بصورت نهادی اجتماعی به سهولت در دسترس آحاد مردم جامعه بدون درنظر گرفتن نوع جنسیت، نژاد، مذهب و سن به ارائه خدمات می پردازند و درهای این مجموعه همواره برای حضور مردم باز هستند.

زهرا بدن آرا با اشاره به فعالیت محدود کتابخانه ها در سالهای دور که منحصر به امانت کتاب می شد نیز افزود: امرز کتابخانه های عمومی فعالیت های فرهنگی گسترده ای برای جذب مخاطبین به انجام می رسانند که از آن جمله می توان به برگزاری نشست های تخصصی کتابخوانی، رونمایی از آثار فاخر، برگزاری محافل ادبی و نقد آثار نویسندگان داخلی و خارجی اشاره کرد.

شاداب سازی کتابخانه های عمومی از اصلی ترین سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی است

وی در ادامه بازگشایی کتابخانه عمومی شهر منجیل پس از گذشت۴سال از سانحه آتش سوزی مهیب مرداد ماه سال۹۱ را آغازی دوباره برای فعالیت این کتابخانه عنوان کرد و گفت: این کتابخانه عمومی که تا امروز در مکانی موقت به ارائه خدمات می پرداخت با بهسازی و شاداب سازی مکان قبلی فضایی دلپذیر و در خور شان مردم کتابخوان شهر منجیل تبدیل و به ایشان اهدا می شود.

بدن آرا شاداب سازی و بهسازی کتابخانه های عمومی موجود را یکی از اصلی ترین سیاست های سال جاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: ۱۰۳باب کتابخانه عمومی در استان گیلان وجود دارد که با توجه به قدمت بنای برخی از این کتابخانه ها و نیاز به شاداب سازی و بهسازی مجدد آنها اقدامات بسیار خوبی در سطح استان به انجام رسیده است که از آن جمله می توان به مرمت و بهسازی کتابخانه های عمومی رودبار، منجیل و لوشان اشاره کرد.

شهرستان رودبار رتبه برتر شاخص سرانه فضای مطالعه در استان گیلان را دارد

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان شادابی فضای کتابخانه های عمومی را یکی از عوامل جذب مخاطبین به سوی این مکان عنوان کرد و افزود: کتابخانه به عنوان یک مکان فرهنگی مهم و تاثیرگزار می بایست مورد توجه همه مسئولین قرار گیرد. بدن آرا همچنین گفت: عملیات بازسازی کتابخانه عمومی پیامبر اعظم شهر منجیل از مرداد ماه سال جاری و با اعتباری بالغ بر ۸۱۰میلیون ریال از محل اعتبارات استانی آغاز و امروز به مردم کتاب خوان منجیل اهدا می شود.

وی اعتبار بهسازی وعملیات  شاداب سازی  کتابخانه های عمومی رودبار و لوشان را بالغ بر۷۹۰میلیون ریال عنوان کرد و گفت: در سال جاری و تنها برای جذابیت بخشی به فضای کتابخانه های عمومی در سه شهر رودبار، منجیل و لوشان۱میلیارد و۶۰۰میلیون ریال هزینه شد. بدن آرا در پایان به رتبه برتر شهرستان رودبار در شاخص سرانه فضای مطالعه در استان گیلان نیز اشاره کرد و گفت: این شهرستان با میزان شاخص سرانه فضای مطالعه۲مترو۵۱ برای هر۱۰۰نفر از میزان میانگین کشوری نیز جلوتر است.

ملاک ارزیابی توسعه همه جانبه کشور، مطالعه و کتابخوانی است

در ادامه این مراسم معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شهرستان رودبار نیز با قدردانی از تلاشهای سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان گشایش کتابخانه عمومی شهر منجیل را گامی مهم برای ایجادفضای مطالعاتی مردم این شهر عنوان کرد.

علیرضا انصاری اهمیت ایجاد کتابخانه های عمومی را یادآور شد و گفت: کتاب و کتابخوانی شاخص اصلی توسعه همه جانبه کشورها در ابعاد فرهنگی و اجتماعی هستند و جایگاه ویژه ای دارند. وی افزود: ملاک ارزیابی توسعه همه جانبه کشور، مطالعه و کتابخوانی است و این بخش تاثیر به سزایی در تربیت و پرورش فکری مردم دارد.

 

|
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.